Město Strakonice

Novinky ze Strakonic

Czech English French German Ukrainian

Oficiální www stránky města

Od 1. ledna 2018 začíná platit novela stavebního zákona.

 

Mám dlouhodobý pocit, že se zákony a jejich novely nekontrolovaně a nekoordinovaně mění a množí a v důsledku jejich nepřeberného množství, včetně spousty dalších podzákonných předpisů, činí právní řád pro lidi doslova nestravitelný. Rozhodovací praxe pak nemůže být ustálená, rozhoduje se podle judikatur, v nichž lze najít zcela odlišné výklady k téže věci. Se zděšením pak sleduji, jak odvolací orgány, soudy a profesionální legislativci vytěsňují ze zákonů zdravý rozum a míra spravedlnosti i vymahatelnosti práva rapidně klesá. Při vzniku nového zákona či novely starého tým legislativců pracuje dlouhé období na podobě jeho návrhu, který v konečné verzi předloží poslanecké sněmovně ke schválení. Tam vstoupí do hry politika a poslanci (často lobující ve prospěch různých zájmových skupin) vměstnají do zákona mnoho pozměňujících návrhů (zpravidla zcela nekoncepčních). Tím vytvoří totální chaos, nelogičnost, neprovázanost (často i protichůdnost) jednotlivých paragrafů schvalovaného zákona, a to už vůbec nemluvě o desítkách dalších zákonů, které s tím novým úzce souvisejí. Výsledkem je pak paskvil, jehož uplatňování v praxi je velmi problematické. Jaká byla představa a záměr zákonodárců nám pak nedokáží osvětlit ani lektoři ministerstva na akreditovaných školeních. Jejich rada zní : počkejme si na budoucí soudní spory a následný právní výklad judikatury. Bohužel takový je skutečný stav českého zákonodárství a nejinak tomu bude i s revoluční změnou stavebního zákona. Novele snad nelze upřít, že jejím prvotním cílem bylo zjednodušit, zrychlit a zefektivnit povolovací řízení a odlehčit administrativní zátěži při výstavbě. Je otázkou, zda se záměr podaří touto novelou naplnit, zkušenosti z minulých let optimistické nejsou. Skutečný přínos ukáže až samotná praxe. Ovšem překotnost tvorby zákonů je zřejmá i z prohlášení ministryně pro místní rozvoj, že již má připravený zcela nový stavební zákon, který bude předložen vládě, jakmile začne platit tato novela.

 

Novela stavebního zákona č. 225/2017 Sb., kterou se mění současný stavební zák.č. 183/2006 Sb. začne platit 1.1.2018 a současně s ní se změní i 44 dalších souvisejících zákonů. Prováděcí vyhlášky dosud vydány nebyly.

 

Hlavní okruhy změn :

  • slučují se povolovací řízení (územní a stavební) do jednoho společného (koordinovaného), které se bude týkat i souborů staveb a řídit se bude režimem stavby hlavní, tzn. i vodní stavby (např. studny, čistírny, vodovody, kanalizace) a dopravní stavby (např. komunikace), příp. posuzování vlivů na životní prostředí (tzv. EIA) budou projednávány v jednom společném řízení, které vyústí v jediné povolení
  • všechny rodinné domy a rekreační stavby bude možné realizovat svépomocí jen na ohlášení (bez omezení zastavěné plochy, tzn. i nad 150 m2), ruší se oznámení k jejich užívání - rodinné domy a chaty bude možné ihned po dokončení užívat bez kolaudace (bez jakékoliv kontroly stavebního úřadu)
  • kromě kolaudačního souhlasu bude možné vést i kolaudační řízení (návrat k původní koncepci stavebního zákona z r. 1976)
  • všechny skleníky a bazény (bez velikostního omezení) včetně souvisejícího technického zařízení bude možné realizovat pouze na územní souhlas
  • rozšiřuje se okruh staveb, které lze realizovat zcela bez jednání se stavebním úřadem (např. ploty do 2 m výšky, prodejní stánky na dobu 30 dnů, výměna vedení technické infrastruktury)
  • omezuje se vstup veřejnosti (např. ekologických spolků a občanských sdružení) do povolovacích řízení a upravuje se okruh účastníků řízení (částečně ztráta možnosti občanů ovlivnit to, co se děje v jejich okolí)
  • zjednodušují se majetkoprávní doklady pro povolování staveb (bude postačovat prostý, neformální, neověřený souhlas na situačním výkresu)
  • zkracují se lhůty při pořizování, změnách i přezkumech nových územních plánů, platnost starých územních plánů se posunuje až do r. 2022
  • prodlužuje se cyklus aktualizace územně analytických podkladů ze 2 na 4 roky a zavádí se možnost pořizovat územní plány s prvky plánů regulačních

Naopak nebyla např. schválena regulace výstavby nových náboženských staveb (návrh, že o výstavbě mešit by se rozhodovalo v místním referendu byl shledán jako protiústavní).  

 

Ing. Jaromír Zeman – vedoucí stavebního úřadu MěÚ Strakonice