Město Strakonice

Novinky ze Strakonic

Czech English French German Ukrainian

Oficiální www stránky města

Chystáte se založit společnost? Víte, jak vám může pomoci CRM nebo jak nejrychleji získáte živnostenské oprávnění? Poradíme vám.

1. Založení společnosti

Hodlá-li fyzická osoba, resp. více těchto osob podnikat jako právnická osoba, je nutné nejprve tuto právnickou osobu založit (např. společenskou smlouvou nebo jiným zakladatelským dokumentem). Nejběžnějším typem právnické osoby podnikající v režimu živnostenského zákona je obchodní společnost (společnost s ručením omezeným, akciová společnost, veřejná obchodní společnost, komanditní společnost), případně družstvo. Zakládání těchto právnických osob je upraveno v zákoně č. 513/1991 Sb., obchodní zákoník, ve znění pozdějších předpisů.

Společnost se zakládá společenskou smlouvou podepsanou všemi zakladateli nebo zakladatelskou smlouvou, případně zakladatelskou listinou, připouští-li obchodní zákoník, aby společnost založil jediný zakladatel (akciová společnost, společnost s ručením omezeným). Pravost podpisů zakladatelů musí být úředně ověřena. Společenská smlouva společnosti s ručením omezeným a zakladatelská smlouva akciové společnosti musí mít formu notářského zápisu. Rovněž zakladatelská listina musí mít formu notářského zápisu.

Notářské poplatky jsou uvedeny ve vyhlášce č. 196/2001 Sb., o odměnách a náhradách notářů a správců dědictví, ve znění pozdějších předpisů. Je-li předmětem úkonu založení obchodní společnosti nebo družstva nebo osvědčení těchto právních skutečností, považuje se za tarifní hodnotu u obchodní společnosti základní kapitál a u družstva zapisovaný základní kapitál. Z této tarifní hodnoty se pak odvíjí výše notářského poplatku (viz oddíl I vyhlášky — odměna notáře podle tarifní hodnoty).

 

2. Funkce CRM

Registrační povinnosti právnické osoby, která zahajuje podnikatelskou činnost v režimu živnostenského zákona, je možno splnit na kterémkoliv obecním živnostenském úřadě (centrálním registračním místě - CRM), jimiž jsou určené odbory v 227 obcích na území ČR. Na CRM je možné prostřednictvím Jednotného registračního formuláře (JRF) učinit tyto registrace, resp. přihlášky do následujících evidencí:

Ve vztahu k živnostenskému úřadu:
- ohlášení živnosti
- žádost o koncesi

Ve vztahu k finančnímu úřadu:
- přihláška k registraci k dani z příjmů právnických osob
- přihláška k registraci k dani z přidané hodnoty
- přihláška k dani z nemovitosti
- přihláška k dani silniční
- přihláška k registraci pro plátcovy pokladny
- přihláška k registraci - stálá provozovna
- přihláška k dani z příjmů jako plátci: daně z příjmů ze závislé činnosti a funkčních požitků; daně z příjmů vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně; zajišťující daň z příjmů

Ve vztahu k úřadu práce:
- hlášení volného pracovního místa

 

3. Získání živnostenského oprávnění

Podmínky pro získání živnostenského oprávnění:
- společenská smlouva, zakladatelská smlouva nebo zakladatelská listina
- doklad prokazující právní důvod pro užívání prostor, do nichž je umístěno sídlo (např. nájemní smlouva, souhlas vlastníka nemovitosti apod.)

U živností, u nichž se vyžaduje prokázání odborné způsobilosti (řemeslné, vázané, koncesované), je právnická osoba povinna ustanovit odpovědného zástupce, který musí vždy splňovat jak všeobecné, tak i zvláštní podmínky provozování živnosti. Podmínka odborné způsobilosti se prokazuje předložením dokladů o vzdělání, praxi, osvědčení, oprávnění, případně i autorizaci - podle druhu živnosti:
- řemeslné živnosti - odborná způsobilost dle § 21, § 22 živnostenského zákona
- vázané a koncesované živnosti - odborná způsobilost dle § 24 resp. § 27 a přílohy č. 2 a č. 3 živnostenského zákona
- některé koncesované živnosti navíc vyžadují předložení dokladů nutných k vydání souhlasu orgánu státní správy

K ohlášení živnosti nebo žádosti o koncesi je nutné doložit souhlas odpovědného zástupce s ustanovením do funkce (dokument "Prohlášení odpovědného zástupce").

Dále je nutné zaplatit správní poplatek ve výši 1 000 Kč při vstupu do živnostenského podnikání; 500 Kč při podání dalšího ohlášení nebo další žádosti o koncesi; 50 Kč navíc při využití služby kontaktního místa veřejné správy (Czech POINTu).

Vznik a prokazování práva provozovat živnost: právnickým osobám, které se povinně zapisují do obchodního rejstříku (obchodní společnosti, družstva), vzniká právo provozovat živnost dnem zápisu do tohoto rejstříku. O zápis do obchodního rejstříku požádá právnická osoba příslušný rejstříkový soud (soud, v jehož územní obvodu je umístěno sídlo společnosti).

Za první zápis podnikatele do obchodního rejstříku je stanoven soudní poplatek ve výši 5 000 Kč (viz položka 8 zákona č. 549/1991 Sb., o soudních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů). Lhůta k podání návrhu na zápis do obchodního rejstříku - nejpozději do 90 dnů ode dne obdržení potvrzení o splnění podmínek pro provozování živnosti (výpisu ze živnostenského rejstříku).

Podnikatel prokazuje své živnostenské oprávnění:
- výpisem ze živnostenského rejstříku
- do vydání výpisu stejnopisem ohlášení s prokázaným doručením živnostenskému úřadu, a to i prostřednictvím kontaktního místa veřejné správy (viz bod 2.3.) nebo pravomocným rozhodnutím o udělení koncese

Zahraniční právnická osoba (právnická osoba, která nemá sídlo na území ČR) zřizuje na území ČR organizační složku podniku, jejímž prostřednictvím podniká. Odlišná úprava dokladů předkládaných zahraniční právnickou osobu od obecné úpravy pro českou právnickou osobu:
- právnická osoba, která nemá sídlo, ústřední správu nebo hlavní místo své podnikatelské činnosti v členském státě Evropské unie (nebo v jiném smluvním státě Dohody o Evropském hospodářském prostoru nebo na území Švýcarské konfederace), je povinna doložit výpis z obchodního či obdobného rejstříku vedeného ve státě sídla (tento doklad nesmí být starší 3 měsíců) a rovněž doklad o provozování podniku v zahraničí.
- právnická osoba, která má sídlo, ústřední správu nebo hlavní místo své podnikatelské činnosti v členském státě Evropské unie (nebo v jiném smluvním státě Dohody o Evropském hospodářském prostoru nebo na území Švýcarské konfederace), je povinna doložit pouze výpis z obchodního či obdobného rejstříku vedeného ve státě sídla (tento doklad nesmí být starší 3 měsíců)

Zahraničním právnickým osobám vzniká právo provozovat živnost dnem zápisu organizační složky jejich podniku do obchodního rejstříku. O zápis do tohoto rejstříku požádá právnická osoba příslušný rejstříkový soud (soud, v jehož územním obvodu je umístěna organizační složka podniku). Lhůta k podání návrhu na zápis do obchodního rejstříku - nejpozději do 90 dnů ode dne obdržení potvrzení o splnění podmínek pro provozování živnosti (výpisu ze živnostenského rejstříku).

 

4. Funkce Czech POINTu
Podání vůči živnostenskému úřadu a dalším úřadům dle bodu 2.1. lze učinit (zaslat) rovněž prostřednictvím kontaktního místa veřejné správy, tzv. Czech POINT.