Město Strakonice

Novinky ze Strakonic

Czech English French German Ukrainian

Oficiální www stránky města

Podnikat na základě živnostenského oprávnění lze v jiném členském státu EU v rámci vol­ného pohybu služeb, a to v režimu přeshraničního poskytování služeb nebo v režimu usazení. 

 

I. Režim přeshraničního poskytování služeb

Přeshraniční poskytování služeb je definováno jako dočasné a příležitostné. Pojem dočasnosti však není nikde závazně definován, do úvahy se bere především délka poskytování služeb, pravidelnost, periodicita a spojitost. Naprosto nezbytnou podmínkou je, aby daná služba byla poskytována v České republice. Nepřípustné je, aby poskytovatel služby pravidelně a dlouhodobě (např. vždy týden v měsíci či jeden den v týdnu) vyjížděl a poskytoval danou službu v jiné zemi v rámci přeshraničního poskytování služeb. Převážná část zakázek musí zůstat v České republice. Také služby, jejichž poskytování je vázáno na určitou provozovnu, nelze obecně poskytovat přeshraničně. Pokud poskytování služeb nesplňuje tyto podmínky, musí se podnikatel v druhé zemi usadit.

Formy přeshraničního poskytování služeb:
·        OSVČ
·        vysílaní pracovníků

V případě, že chce podnikatel přeshraničně poskytovat službu, je nutné si ověřit, zda je pro­fese v příslušné zemi regulovaná. Seznam regulovaných profesí lze nalézt na stránkách Ev­ropské komise: https://ec.europa.eu/info/index_cs

 

Podnikatel musí podstoupit proceduru ohlášení nebo ověření, pokud je profese v příslušné zemi regulovaná.

1. Ohlášení

Při ohlášení podnikatel vyplní ohlašovací formulář. V některých zemích žádný standardizo­vaný formulář pro ohlášení kvalifikace neexistuje, v tomto případě se ohlášení provede e-mailem, faxem či dopisem.

Doklady pro ohlášení: 

  • doklad o občanství (kopie pasu nebo občanského průkazu)
  • ověřená kopie nebo originál živnostenského listu nebo výpisu z živnostenského rejst­říku spolu s ověřeným překladem
  • doklad o kvalifikaci (ověřená kopie nebo originál spolu s ověřeným překladem)
  • osvědčení o odborné kvalifikaci a výkonu předmětné činnosti v ČR, které vydává živ­nostenský odbor MPO, více informací naleznete zde: http://www.mpo.cz/dokument46454.html

Pokud činnost není v ČR regulovaná, ale je regulovaná v zemi poskytování služby, je třeba přiložit doklady o minimálně dvouletém vykonávání příslušné činnosti v ČR v uplynulých 10 letech. Formulář společně s příslušnými doklady se zasílá na uznávací orgán v příslušné zemi. Ohlášení platí jeden rok. V případě dalšího poskytování služeb po uplynutí tohoto ob­dobí je třeba ohlášení znovu poslat na kompetentní orgán již bez doprovodných dokumentů.

2. Ověření

Ověření se uplatňuje pouze u profesí, jejichž výkon představuje značné riziko pro bezpečnost, zdraví a život lidí. Kladné rozhodnutí o ověření odborné kvalifikace je vydáno, pokud žadatel doloží, že splňuje soubor požadavků na odbornou kvalifikaci nebo vlastní doklad o kvalifikaci, který je v EU automaticky uznáván.

Na co je třeba si dát pozor při přeshraničním poskytování služeb:

  • Rozhodnout, zda se skutečně jedná o dočasné a příležitostné poskytování služeb.
  • Hlídat si otázky daně z příjmu, přičemž se postupuje jednak na základě českého zá­kona o dani z příjmu, zákona o dani z příjmu země, kde jsou služby poskytovány a smlouvy o zamezení dvojího zdanění mezi ČR a hostitelskou zemí. V případě roz­poru mezi zákonem o dani z příjmu a smlouvou o zamezení dvojího zdanění má tato smlouva přednost. Seznam smluv o zamezení dvojího zdanění i s příslušnými odkazy lze najít na: https://www.businessinfo.cz/navody/platne-smlouvy-o-zamezeni-dvojiho-zdaneni/
  • Jednat v souladu s pravidly pro daň z přidané hodnoty. Velice často při přeshraničním poskytování služeb vzniká povinnost registrovat se k DPH a tuto daň odvádět v druhé zemi.
  • Aby podnikatel nemusel v hostitelské zemi platit sociální a zdravotní pojištění, zažádá si o potvrzení evropského formuláře E 101 na okresní správě sociálního zabezpečení a vezme si s sebou Evropský průkaz zdravotního pojištění (tzv. modrá kartička zdra­votní pojišťovny).
  • V případě pobytu delšího než 3 měsíce je většinou nezbytné nahlásit se na cizinecké poli­cii v hostitelské zemi.
  • Je většinou nutné OSVČ nahlásit do systémů hostitelských členských zemí
  • Vzít si s sebou úředně přeložený živnostenský list (či výpis z živnostenského rejst­říku), smlouvu (objednávku), na jejímž základě je služba vykonávána.

 

II. Režim usazení

Pokud si chce podnikatel zřídit živnostenské oprávnění v příslušné zemi je nutné se v této zemi usadit. Při založení živnosti v regulované profesi je třeba si zažádat o uznání kvalifikace.

Postup pro uznání kvalifikace:

1. opatření žádosti o uznání odborné kvalifikace (většinou v jazyce země usazení)

2. vyplnění žádosti a přiložení těchto dokladů:

  • průkaz totožnosti
  • doklad o odborné kvalifikaci zahrnující:
    • doklad o vzdělání a odborné přípravě
    • doklad o výkonu předmětné činnosti
  • doklad o jiné způsobilosti
  • osvědčení o odborné kvalifikaci a výkonu předmětné činnosti v ČR
  • doklad o zaplacení správního poplatku

3. předložení žádosti uznávacímu orgánu v příslušné zemi

4. rozhodnutí uznávacího orgánu v dané lhůtě 

  • uznání odborné kvalifikace
  • kompenzační opatření
    • adaptační období
    • rozdílová zkouška
  • zamítnutí žádosti o uznání odborné kvalifikace

5. možnost odvolání

Pro více informací lze využít služeb Jednotných kontaktních míst (JKM), které působí na 15 obecních živnostenských úřadech (adresy a bližší informace na www.mpo.cz/jkm).

Nejbližší JKM najdete na Magistrátu města České Budějovice:
Adresa: Obecní živnostenský úřad, nám. Přemysla Otakara II. 1,2, 370 92 České Budějovice
e-mail: posta@c-budejovice.cz
(Ing. Lucie Zágorová – tel. č. 386 802 721)