Město Strakonice

Novinky ze Strakonic

Czech English French German Ukrainian

Oficiální www stránky města

Každý z nás, kdo pravidelně sleduje běžně dostupné tiskoviny a média, je denně doslova “bombardován" informacemi  o tom, co, kde a za kolik peněz se podařilo zrealizovat díky přijatým dotacím. Tak trochu ve stínu mnohdy i několikamilionových částek z různých grantových programů stojí skutečnost, že se v našem městě uskutečnila řada projektů či aktivit pouze díky solidaritě a nezištnosti jednotlivců či firem.

 

Je tak trochu s podivem, že i v dnešní době, kdy se lidem často nedostává ani na uspokojení vlastních potřeb, se najdou tací, kteří se neváhají uskromnit a přispět na společnou věc. Proto bychom rádi na tomto místě poděkovali všem, kteří tak učinili a svým třeba i zdánlivě nepatrným dílem pomohli.

 

Příkladným projektem v tomto směru je obnova Brušákovy kaple v Radomyšlské ulici. Tato drobná sakrální stavba z 18. století se v posledních letech již jen velmi těžko vypořádávala s neúprosným zubem času. Do střechy zatékalo, omítky byly neustále vlhké a zdivo začínalo praskat. Když se mezi místními rozšířilo, že město Strakonice uvažuje o opravě kaple, přihlásilo se hned několik dobrovolníků, kteří se chtěli na financování podílet. Vedle Jihočeského kraje a města Strakonice tak na novou tvář kaple přispěli pan Petr Kovařík a další dva dárci, kteří si nepřejí být jmenováni.  Společným úsilím se tak mohlo na opravy vynaložit téměř 150 tisíc korun. Na křižovatce ulic Radomyšlské a Šmidingerovy se dnes díky tomu setkáváme s hezky upravenou kaplí, která svou žlutou fasádou upoutá nejeden pohled.

 

Mezi dalšími mecenáši města jmenujme i společnosti EON a Okresní sdružení Českého svazu tělesné výchovy Jindřichův Hradec, které městu Strakonice věnovaly sportovní vybavení hřišť v celkové hodnotě bezmála 100 tisíc korun. Prachatická firma KT ROS zase poskytla finanční prostředky na organizaci soutěže pro děti.

 

 Velmi dobrou zkušenost s dárci mají i v městem zřizovaných organizacích, např. v Městském ústavu sociálních služeb či ve zdejším psím útulku. Dárci přinášejí vedle peněžních prostředků i nejrůznější věcné dary od sáčku piškotů pro psíky až po elektroniku nebo jiné vybavení v hodnotě několika tisíců korun. Do škol a školek kromě peněz občas přibudou hračky či dětské knihy a ve Šmidingerově knihovně se regály pravidelně doplňují darovanými tituly. O hodnotě přijatých darů podrobněji informuje následující tabulka.

 

Tabulka - Přehled přijatých darů za rok 2011

 

Organizace

Věcné dary

Finanční dary

Celková hodnota

Město Strakonice

95 600

27 000

122 600

Šmidingerova knihovna

40 350

0

40 350

MěÚSS

38 975

94 843

133 818

Psí útulek

*)

39 950

39 950*)

ZŠ Povážská

0

6 000

6 000

ZŠ Čelakovského

0

25 000

25 000

MŠ AB Svojsíka

30 166

3 110

33 276

Celková hodnota darů přijatých v roce 2011

400 994

*) hodnotu darů nelze přesně vyčíslit

 

Ačkoliv se pojmy jako solidarita, sounáležitost a dárcovství z dnešního každodenního života pomalu vytrácejí, přesto jsou mezi námi jednotlivci, kteří s hodnotnými příspěvky přicházejí opakovaně. A co je k tomu vlastně vede? Motivem k obdarování může být možná jen hřejivý pocit, že jsme někoho potěšili, pomohli tam, kde se zrovna nedostává, anebo třeba vědomí, že když spojíme síly, podaří se uskutečnit i to, co by jeden sám nezvládl. Podnikatelům a firmám se zase nabízí bonus v podobě daňového zvýhodnění.

 

Napomoci může každý z nás, třeba jen tím, že bude pečovat o okolí svého bytu či domu. Nejen, že tak zpříjemníme vzhled svého příbytku své rodině a sousedům,  ale možná se i nám samotným povede lépe.

 

Ještě jednou děkujeme všem, kteří k „dobré věci“ jakkoliv přispěli. Závěrem si dovolujeme apelovat – nebuďme lhostejní a věnujme více pozornosti dění okolo nás, vždyť někdy stačí jen „malá pomoc“ a podaří se „velký skutek“.