Město Strakonice

Novinky ze Strakonic

Czech English French German Ukrainian

Oficiální www stránky města

Velký Kamýk

Velké Nepodřice, cca 17 km od Strakonic
Ocelová rozhledna, určená zejména pro telekomunikační účely, měří 65 m, vyhlídková plošina je umístěna ve výšce 30 m a vede na ni 160 schodů.
Nejsnazší cesta k rozhledně vede ze Strakonic směrem na Písek po silnici č. 139, ze které se odbočí vlevo na Velké Nepodřice. Dojede se na konec obce (červená TZ), odkud vede polní cesta k rozhledně (asi 1 km).
Pro svou originalitu získala věž na Velkém Kamýku „Čestné uznání“ České společnosti pro ocelové konstrukce a Spoločnosti pre oceĺové konštrukcie v soutěži o "Nejlepší realizovanou stavbu s ocelovou konstrukcí v ČR a SR v období 2000-2003“ v kategorii Mosty, věže a stožáry.
 

Svatobor

obrázek

u Sušice, cca 36 km od Strakonic
www.rozhlednasvatobor.cz

Poté, co se původní rozhledna v roce 1934 zřítila, byla ještě tentýž rok na stejném místě postavena nová. Ze Svatoboru východně od Sušice se naskýtá krásný pohled na Šumavu. Zahlédnout můžete Poledník i hrad Kašperk. K rozhledně je možné se dostat ze Sušice směrem na Hrádek a před obcí odbočit doleva na úzkou silnici přes Odolenov až k cíli. Pro tento nenáročný přístup je rozhledna oblíbena i méně zdatnými turisty. Výška rozhledny je 28 m. Aktuální vstupné a otvírací doba na webových stránkách.
 

Sedlo u Albrechtic

obrázek

u Sušice, cca 37 km od Strakonic

www.rozhledna-nasedle.cz
Na vrchu Sedlo (902 m n. m.) stojí kromě mohutného keltského hradiště také nově obnovená, dřevěná rozhledna. O obnovu se postaralo „Sdružení pro obnovu rozhledny na Sedle“, které na místě původní vojenské hlásky v roce 2009 nechalo postavit na vlastní náklady rozhlednu novou. Stavba je vysoká necelých 30 metrů a na vyhlídku vede 138 schodů.
 

Rozhledna u Hoslovic

obrázek

u Volyně, cca 21 km od Strakonic

www.hoslovice.unas.cz

V létě roku 2005 byla zpřístupněna rozhledna na hoslovickém vrchu u Volyně. Volně přístupnou rozhlednu tvoří 50 m vysoká celokovová věž mobilního operátora, která je přístupná po 152 schodech.
K rozhledně se dostanete přímo z vesnice. Naproti bíle obloženému domu se jede úzkou cestou, která vede před zchátralé stavení, okolo něj se dáte po cestě, která vás dovede až k cíli. V Hoslovicích si nenechte ujít návštěvu středověkého vodního mlýna.
 

Rozhledna na vrchu Chlum

obrázek

Chanovice, cca 30 km od Strakonic

www.chanovice.cz
Stavba rozhledny započala v červnu 2006 a byla ukončena v létě 2010. Na rozhlednu vysokou přibližně 28 m vede 136 schodů.
Vrchol kopce Chlum byl pro stavbu zvolen pro jeho polohu v blízkosti obce a na hraně Chanovského hřebene, ze kterého je možné pozorovat celé panorama Šumavy, od Českého lesa přes střední Šumavu až k Prachaticku a Lipensku. Vidět je i do vnitrozemí na Blatnou, Písek a na Brdy. Stavba přístupové věže je z betonových cihel a samotná vyhlídka je ze dřeva. Schodiště je kovové. Aktuální vstupné a otvírací doba na webových stránkách.
 

Pětnice

Záboří u Blatné, cca 17 km od Strakonic
Telekomunikační věž s vyhlídkovou plošinou mobilního operátora stojí poblíž Záboří na Blatensku. Věž se nachází na mírném návrší zvaném Volyně mezi Zábořím a Čečelovicemi, a protože se nedaleko nachází les Pětnice, získala právě toto jméno. 35 m vysoká věž, s plošinou ve výšce 25 m, byla postavena v roce 2002.
 

Mařský vrch

u Vimperka, cca 35 km od Strakonic
Rozhledna je součástí kaple ve tvaru rotundy postavené v roce 1936. Hlavním iniciátorem stavby byl malenický farář František Teplý. Otevřena byla v roce 1936. Rozhledna se nachází na vrcholu Mařského vrchu nad obcí Svatá Maří, 5 km východně od Vimperka. Nejlépe se k ní dostanete ze silnice Vimperk – Prachatice.

Libín

obrázek

(u Prachatic, cca 40 km od Strakonic)
www.libin.cz

Na nejvyšší hoře šumavského podhůří vás čeká 27 m vysoká a po 138 schodech přístupná rozhledna, která byla vybudována již v roce 1883. Z ochozu se vám naskytne jedinečný pohled na město Prachatice, velkou část Šumavy a dokonce i Alpy.
Na rozhlednu se dostanete po modré turistické značce (asi 2 km) z parkoviště za obcí Libínské Sedlo. Aktuální vstupné a otvírací doba na webových stránkách.  
 

Kbíl u Strakonic

cca 7 km od Strakonic

Rozhledna se nachází na vrcholu Kbíl poblíž obce Libětice ve výšce 664 m n. m. Stavba je tvořena typizovanou příhradovou ocelovou konstrukcí, která slouží i jako vysílač mobilního operátora.
Věž byla otevřena v roce 2008, je volně přístupná a na ochoz vede 147 schodů. Přístup je možný po žluté TZT, která křižuje silnici mezi obcemi Libětice a Úlehle. Z vyhlídkové plošiny lze spatřit část Šumavy i město Strakonice a jeho okolí.
 

Javorník

obrázek

Šumava, Javorník, cca 31 km od Strakonic

www.javornik.cz
Prvotní myšlenka na stavbu vyhlídkové věže vzešla od spisovatele K. Klostermanna. Jeho plány však zmařila mobilizace. K dalšímu pokusu o stavbu se odhodlala po více než 20 letech kašperskohorská skupina Národní jednoty pošumavské. Stavba rozhledny byla započata v roce 1938 podle návrhu architekta Karla Houry a trvala dva měsíce. Výsledkem byla 24 m vysoká kamenná věž čtverhranného půdorysu. Měsíc po otevření  vypukla druhá světová válka a věž byla zabrána německým vojskem jako protiletecká pozorovatelna. Po válce byla rozhledna opět zpřístupněna, v roce 1997 byla uzavřena kvůli přerůstajícím okolním smrkům. V roce 2001 vznikl Nadační fond Karla Klostermanna, který ve spolupráci s operátorem mobilních telefonů (který pokryl většinu nákladů) rozhlednu opravil a navýšil osmibokou věží. Na ní je ve výšce 39,5 m umístěna vyhlídková plošina, přístupná po 197 schodech. K rozhledně se dostanete pěšky z obce Javorník po modré turistické značce asfaltovou cestou do kopce. Asi po 100 m pokračuje asfaltová cesta doprava, z ní odbočuje lesní cesta vlevo okolo rotundové kaple až k cíli. Cesta je dlouhá cca
1,5 km. Aktuální vstupné a otvírací doba na webových stránkách.
 

Jarník

u Písku, cca 23 km od Strakonic
www.icpisek.cz

Mobilní operátor vybudoval 58 m vysokou rozhlednu spolu s městem Písek a Rádiem Prácheň v roce 1997 na vrchu Kraví hora, který je s Jarníkem spojen mělkým sedlem. Vyhlídková plošina je umístěna ve výšce 35 m, přístupná je po 182 schodech, a nabízí krásný výhled na Písecké hory, Písek a okolí. Rozhledna má dvě schodiště nad sebou – jedno pro výstup a druhé pro sestup. Z Písku vede cesta k rozhledně přes železniční trať po silnici k osadě U Vodáka, kde je možno zaparkovat automobil. K rozhledně vede modrá turistická značka.
 

Hrad Helfenburk

obrázek

u Bavorova, cca 27 km od Strakonic

www.helfenburk.estranky.cz

Hrad byl postaven roku 1355 Rožmberky jako správní středisko pro jejich panství. Zpustlý byl v roce 1539 prodán Petrem Vokem městu Prachatice. Roku 1933 získal zříceninu do pronájmu Klub československých turistů, který nechal původní hradní věž zvýšit o 5 m, aby mohla sloužit jako rozhledna. Zároveň byla provedena celková rekonstrukce zdiva. Celý hrad prošel rekonstrukcí v 60. a 70. letech 20. stol., a v roce 1977 byl zpřístupněn veřejnosti.
Zřícenina je dostupná po modré turistické značce od silnice z Volyně do Bavorova, u hájenky je přírodní parkoviště (asi 1 km od hradu). Z Husince vede červeně značená turistická cesta (asi 18 km). Aktuální vstupné
a otvírací doba na webových stránkách hradu.
 

Čestice

u Volyně, cca 17 km od Strakonic
Jedná se o téměř klasickou ocelovou telekomunikační věž, vysokou 40 metrů. Vyhlídková plošina je umístěna vedle věže samotné ve výšce asi 7 metrů a byla postavena na podzim 1999. Věž se nachází v západním okraji obce Čestice. Výchozím bodem k rozhledně je shluk lip na čestickém náměstí, uprostřed kterých je pomník. Dlážděnou cestou do kopce okolo kostela se dojede po cca 300 m k rozdvojení. Doprava, mírným stoupáním po asfaltové silnici, dojdeme k odbočce na polní cestu. Až sem je také možné dojet autem. Asi po 100 m chůze přijdeme k věži, která je celoročně volně přístupná.