Město Strakonice

Novinky ze Strakonic

Czech English French German Ukrainian

Oficiální www stránky města

Zvony kostela sv. Jana a Pavla v Dobrši

23 km
Kostel ve východní části obce je výjimečným případem stavby, která až později nabyla charakteru zvonice. Pochází nejspíš ze 13. století a měl sloužit na ochranu okolí před přírodními živly. V kostele jsou umístěny tři zvony. Největší z nich, Mariu, odlil pražský zvonař Brikcí z Cimperka v roce 1561. Zvon visí na původních dubových trámech. Je to asi jeden z největších a nejstarších zvonů na Strakonicku. Zvon je zajímavý svou výzdobou – kruhový reliéf Zvěstování Panně Marii – ta je totožná s výzdobou zvonu Zikmund na Pražském hradě. V románské věži jsou nad sebou zavěšeny ještě dva menší zvony: jeden s reliéfem sv. Jana z roku 1596 o hmotnosti asi 380 kg, rovněž od Brikcího z Cimperka, druhý, s reliéfem sv. Antonína Paduánského, je z roku 1679 o hmotnosti asi 320 kg od zvonaře A. F. Schönfelda.
 

Zděná zvonice v Blatné

23 km
Blatenská zvonice z  roku 1723 je nejcennější romantickou novogotickou zvonicí v Čechách. Na jejím místě  patrně stála dřevěná zvonice. Zvonice je vysoká 45,5 m, má průchozí přízemí a čtyři podlaží, z nichž třetí je zvonové. Pozoruhodná je vzpěradlová zvonová stolice pro dvě dvojice zvonů nad sebou, položená na rozšířeném zdivu druhého podlaží.
 

Zámecký park v Kladrubech

13 km
V parku u kladrubského zámečku se nachází zbytky zdí vodní tvrze, které byly dodatečně dozděny do podoby profilu lidských tváří bývalého majitele a jeho ženy. Jejich údajné neshody pravděpodobně zapříčinily, že jsou obě tváře umístěny tak, aby se navzájem nikdy neviděly. Část parkové zdi byla přetvořena do podoby draka s dlouhým hřbetem na přelomu 19. a 20. století.

Zámecká sýpka

Barokní sýpka z 1. poloviny 18. století se nachází západně od strakonického hradu. Budova s patrovým štítem a hlavním portálem, na kterém je korunovaný maltézský znak a ornament, je architektonickým unikátem – její nosná část byla postavena bez použití železa a trámy jsou spojeny dřevěnými čepy. Zajímavé jsou i dva dochované železné kruhy, připomínající voroplavbu na Otavě.

Vodovod princezny Hedviky

obrázek

12 km
Nachází se v unikátní soustavě rybníků – tzv. Sudoměřské rybniční soustavě. Vodovod spojuje podzemní štolou rybníky Mlýnský a Škaredý.

Visutá lávka u strakonického hradu

obrázek

Lávka spojuje  centrum města se strakonickým hradem. Propojuje cyklostezku na Mutěnice a navazuje na naučný okruh Podskalí. Lávka je situována 80 m nad jezem, je dlouhá
 110 m a široká 4 m. Autorkou nevšedního návrhu je renomovaná architektka Iveta Torkoniaková. Lávka byla oceněna např. jako Mostní dílo roku 2009 a získala i ocenění za konstrukční detail v soutěži Česká dopravní stavba roku 2009.

Vápenka v Zálesí

21 km
Ojedinělá a poslední u nás zachovalá památka tradiční venkovské výroby vápna - polní vápenická pec se nachází přibližně kilometr za obcí směrem na Vacov v lese blízko místní hájovny. Jedná se o drobnou, z větší části do terénu zapuštěnou stavbu z 19. století. Tvoří ji z kamene vyzděná pec s přístupem v horní části. Vršek pece je klenutý, překrytý zeminou a porostlý travou. Vápenka představuje jednu z nejvýznamnějších technických památek předindustriální éry v České republice.
 

Špýchar

V osadě Střela vpravo od silnice Strakonice-Horažďovice se nachází pod zámkem jednopatrový špýchar (sýpka na obilí) z lomového kamene s malými okénky. Pochází ze 16. století.

Socha moai

Betonová kopie sochy moai vznikla v roce 1981 a je též dílem Ing. Pavla, který si na ní ověřil své teorie o transportu soch na Velikonočních ostrovech. Socha stojí na strakonickém Podskalí na pravém břehu řeky Otavy. Váží 20 tun, je vysoká 4,5 m a široká 2 x 1 m.

Šebestovský mlýn v Horním Poříčí

9,5 km
Mlýn z 2. poloviny 17. století postavil mlynář Tomáš Šebesta. Mlýn měl tři vodní kola, která jsou nyní vystavena před budovou. Posledním mlynářem byl Petr Kubeš, po němž je v pojmenován penzion, na který byl mlýn přestavěn. Obilí se zde přestalo mlít v roce 1952.
 

Rýžoviště zlata v Hajské

4 km

Zachovalé rýžoviště se nachází poblíž obce Hajská a je součástí přírodní památky Tůně u Hajské, která byla zřízena jako chráněný přírodní útvar na ploše 6,83 ha. Rýžoviště se zachovalo v podobě tzv. sejpů (pahorky navršené při rýžování) s maximální výškou 1,5 m a desítek zatopených jam o průměru kolem 10 m.

 

Replika Stonehenge

obrázek

Replika brány anglické kultovní pravěké svatyně Stonehenge se nachází na levém břehu Otavy. Jejím autorem je experimentální archeolog
Ing. Pavel Pavel, který si díky ní ověřil své úvahy týkající se použití lidské síly pro pohyb a zdvih několikatunových bloků. Replika byla postaven v r. 1989. Skládá se ze dvou dvacetitunových sloupů, vysokých
4 m a pětitunového překladu. Před několika lety přibyly k bráně další kameny, díky nim má brána k podobě Stonehenge blíž.

Kontribuční sýpka ve Štěchovicích

12 km
Sýpka z 18. století je na návsi. U obdélníkové stavby s korunní římsou a polovalbovou střechou zaujme původní vchod s kamennými schody a ostěním. Sýpka i nadále slouží svému účelu.

Kněží hora, grafitové doly

6 km

Katovická hora, též zvaná Kněží, představuje jedinečnou lokalitu Strakonicka. Na vrcholu jsou dodnes patrné až čtyřnásobné valy chránící původní slovanské hradiště. Na jihozápadním svahu hory najdeme pozůstatky po těžbě grafitu. Těžba začala v roce 1913. Těžilo se ve třech štolách až 500 tun grafitu ročně do roku 1922. Ze štol se grafitická pararula dopravovala visutou lanovkou do malé úpravny na druhém břehu Otavy, kde se z ní vyráběla tuha. Chodby jsou dlouhé cca 200 m. Štoly nejsou přístupné.

 

Kašna a zámek v Česticích

17 km
Pozdně renesanční kamenná kašna z 2. poloviny 17. století se nachází před zámkem a je ukončena jehlanem, umístěným na čtyrech válcovitých nožkách. V pamětní síni čestického zámku naleznete expozici regionálního muzea. V pěti místnostech je umístěno zejména kovářské
a zemědělské nářadí, síň myslivosti s preparovanými druhy zvěře a ptactva, dobově upravený zámecký pokoj se stylovým nábytkem a knihovnou, dokumenty z období 1. a 2. sv. války a doklady z historie obce.