Město Strakonice

Novinky ze Strakonic

Czech English French German Ukrainian

Oficiální www stránky města

Židovský hřbitov

obrázek

Západně od Strakonic se u silnice na Pracejovice nachází starobylý židovský hřbitov. Po zboření židovské synagogy (nejstarší modlitebna shořela roku 1741, stará synagoga se zřítila v roce 1858, nová synagoga byla zbořena v roce 1956) je židovský hřbitov jednou z mála památek na tuto významnou komunitu, která se nesmazatelně zapsala do historie města, především jeho textilního průmyslu.

Svatováclavský hřbitov

obrázek

V okolí kostela sv. Václava se nachází svatováclavský hřbitov, na území zaniklé osady Lom. Vznikl na přelomu 13. a 14. století, v době kdy byl založen Bavorem III. kostel sv. Václava s farou ve starobylé osadě. Postupem doby se stal jediným strakonickým hřbitovem. Jeho starobylost dokládá i řada náhrobků ze 16. století, které jsou osazeny do podlahy kostela. Jeho půda byla vždy půdou posvěcenou. Nejprve se rozprostíral v těsném okolí kostela, postupem doby byl rozšířen až do dnešní rozlohy.

Podsrpenský hřbitov

obrázek

Hřbitov se nachází vedle státní silnice vedoucí do Českých Budějovic. Je obehnán kamennou zdí. Na vstupní bráně s maltézským křížem je nápis: "Co vy jste, to my jsme byli, co my jsme, to vy budete." Uprostřed hřbitova stojí velký kamenný kříž z 19. století. Po roce 1837 je na opačné straně hřbitova postavena malá márnice. 

Kostel sv. Václava

obrázek

Původně gotický, později změněný v období baroka, hřbitovní kostel sv. Václava s farou založil ve strobylé osadě Lom na přelomu 13. a 14. století Bavor III. V téže době vznikl u kostela hřbitov, který se postupně stává jediným strakonickým hřbitovem. Hřbitov, pevně spojený s křesťanským kultem, býval nazýván také svaté pole. Původně nevelký prostor musel být postupně rozšiřován až do dnešní rozlohy např. po epidemii hladomoru v 18. století. 

Kostel sv. Prokopa

obrázek

Přímo v hradním areálu se nachází původně románský kostel sv. Prokopa s barokní přestavbou a rokokovými prvky. Jeho barokní interiér je převážně z let 1720–1730. Kostel byl původně zasvěcen sv. Vojtěchovi. Při stavebních úpravách byly odhaleny nástěnné malby z roku 1340. Každou neděli zde pravidelně probíhají bohoslužby římskokatolické církve.

Římskokatolická farnost Strakonice obdržela dotaci z EU ve výši 52,5 mil. Kč na Revitalizaci kostela sv. Prokopa ve Strakonicích za účelem zvýšení návštěvnosti památky. Celkové náklady opravy byly cca 55,2 mil Kč.

Kostel sv. Markéty

obrázek

V roce 1583 si strakoničtí měšťané nechali postavit na bývalém ostrově na základech staršího gotického kostela z počátku 13. století rozsáhlý kostel, v němž se mohlo přijímat podobojí. Stavbou kostela byl pověřen vlámský stavitel V. Vogarelli. Nově vzniklá hodnotná sálová renesanční stavba s gotickými prvky je sklenuta síťovou hvězdovou klenbou. Vybavení kostela je pseudogotické z roku 1984. Při rekonstrukci střechy v roce 2000 byly objeveny v kopuli dokumenty z roku 1873. Od roku 2018 je farním kostelem římskokatolické církve, konají se zde pravidelně bohoslužby.

Kostel Panny Marie Bolestné

obrázek

Na jihovýchodním okraji města v městské části Podsrp se nachází kostel Panny Marie Bolestné z 18. století, který se stal vyhledávaným poutním místem. Zajímavý je trojkřídlý ambit na západní straně kostela a jednopatrová fara s volutovými štíty.

Kaplička v Hajské

obrázek

V roce 1932 byla na návsi, na místě starší kaple pocházející z první poloviny 19. století, postavena kaplička Panny Marie Podsrpenské. Kaplička má obdélníkový půdorys s trojbokým zakončením. Ve štítě je zvonička. Vchod i dvě boční okna jsou zaklenuty do půlkruhového tvaru. Její zastřešení je sedlového typu s pálenými taškami.

Kaplička sv. Petra na Podskalí

obrázek

V usedlosti u Kučerů ve Virtu byla ve výklenku na domě socha sv. Petra. Při stěhování z Virtu naložili nábytek na vůz spolu se sochou. Když sjížděli na silnici, narazil vůz o kámen, vůz se převrhl a nábytek se sochou plavaly s proudem řeky. Nábytek zachránili, socha však byla unášena dále až k břehu na Podskalí. Po opadnutí našli sochu rybáři. Tehdy však platilo staré právo, že co voda odnese, patří tomu, komu to přinese. Majitelem Podskalí byl v té době Doktor Lérach, ten se sošky ujal a nechal na stráni proti místu, kde byla nalezena, vystavěti kapličku a sv. Petra v ní umístil.

Kaplička sv. Jana Nepomuckého

obrázek

Východně od Podsrpu naproti odbočce na Modlešovice se tyčí jednoduchá výklenková stavba s barokním štítem a sedlovou střechou postavená v 18. století.

V zadní části niky je malý zamřížovaný výklenek, ve kterém bývala umístěna soška svatého Jana. Podle starších popisů byl na kapličce nápis: "Svatý Jene Nepomucký, oroduj za nás a naši vlast." 16. května 1939 vedl plzeňský arciděkan Antonín Havelka procesí z Podsrpu do Modlešovic a první zastavení bylo právě u této kapličky sv. Jana u lesa.

Kaplička Panny Marie

obrázek

Nachází se v lese západně od Podsrpu. Stojí ukryta nad pramenem vody, kterému byla připisována zázračná moc. O léčivém významu vody svědčí fakt, že pozemky u studánky s kapličkou se též nazývaly U Dobré vody. Jedná se o jednoduchou výklenkovou kapli krytou prejzovou střechou s výraznou korunní římsou a trojúhelníkovým štítem z 18. století. Poblíž kapličky vedla cesta ze Strakonic na Podsrp, kudy putovala četná procesí.

Kaplička na Virtě

obrázek

V osadě Virt je postavena kaplička podobného typu jako ve Střele. Je umístěna pod vzrostlými stromy nedaleko dnešního hřiště a zasvěcena zemskému patronu sv. Václavovi. Jednoduchá obdélná stavba se zvonem v štítě je na fasádě označena rokem 1909. Před kaplí, která sloužila především jako obecní zvonice, je umístěn na kamenném podstavci litinový kříž. V čele visí velký obraz svatého Václava.