Město Strakonice

Novinky ze Strakonic

Czech English French German Ukrainian

Oficiální www stránky města

Otázka: 

V pátek 14.8. t.r. se z baru, herny Rio na sídlišti Šumavská (zdaleka ne poprvé) rozléhalo bušení (či jakási technohudba či co- prostě kravál) od pátečních 16 h celou noc až do sobotního dopoledne do 9 h. Pokud vím, městská policie minimálně po půlnoci třikrát byla na výzvu obyvatel sídliště na místě, ale teprve po 2. h v noci došlo aspoň k částečnému ztlumení hluku (nikoliv k jeho vypnutí). Bohužel v z té době navíc panovala vedra a při zavřených oknech se spát v paneláku nedalo, při otevřeném okně a venkovním kraválu už vůbec ne. Podle městské policie šlo prý o nahlášenou soukromou akci. Dotazy: 1) Jak je možné, že město opakovaně povoluje (nebo nepovoluje?) hlučnou celonoční produkci "hudby", kdy pár jednotlivců (patrně i zfetovaných) terorizuje nočním kraválem stovky obyvatel sídliště (včetně starých, nemocných lidí či malých dětí)? 2) Jak je možné, že městská policie opakovaně vyjíždí na žádost občanů zjednat pořádek a stejně ho nezjedná? Nemá-li autoritu, na co potom je? 3) Má občan Strakonic (ve Strakonicích) nárok na noční klid alespoň v době od 22h do 06 h - tak jak obecně garantuje zákon o přestupcích?

Odpověď: 

Dobrý den,

budu se sice opakovat, ale umím si představit vaši rozladěnost, na druhou stranu je důležité zůstat naprosto nestranným a dívat se na věc nezaujatě.
Letní čas naprosto vybízí ke společným přátelským posezením, která mohou být i hlučná. Ano, to by měl každý z nás umět regulovat, aby nebyl přítěží svému okolí.

Prověřovala jsem vaši stížnost na městské policii a dle vyjádření velitele MP Milana Michálka se jednalo o soukromou akci, která byla oznámena na policii. Pořadatel takové akce není povinen žádat o povolení soukromé akce městský úřad. Z čehož vyplývá, že Městský úřad Strakonice se k žádné podobné žádosti nevyjadřoval, tudíž ji nemohl povolit ani zakázat. 

Hlídka MP vyjela na zmíněné místo celkem dvakrát. S majitelem se dohodla na uzavření oken  a ztišení hudby, což se stalo. Nicméně, při druhé kontrole hlídka zjistila, že hlasitá hudba je převážně slyšet ve chvíli, kdy odcházejí účastníci soukromé oslavy a vstupní dveře zůstanou otevřené. Osoba odpovědná za pořádání soukromé oslavy přislíbila nápravu a dohled nad uzavřením vstupních dveří. Poté se již stížnosti neopakovaly.

Není tedy pravdou jak píšete, že městská policie nemá autoritu. Městská policie zkrátka jinak jednat nemůže, zasahovala přesně v rozsahu, jaký jí umožňuje zákon.

Právo na klid mají všichni občané žijící ve městě a městská policie v každé obdobně znějící stížnosti dělá maximum, aby jej zajistila.

Věřím, že celá záležitost byla nepříjemnou zkušeností, která Vám ale nepokazí zbývající letní dny.

Markéta Bučoková, PR