Město Strakonice

Novinky ze Strakonic

Czech English French German Ukrainian

Oficiální www stránky města

Otázka: 

Dobrý den, na Podskalí konečně došlo k likvidaci nepovolené skládky pneumatik (tzv. pneusaura). Rád bych se tímto zeptal, kdo zaplatil jeho odstranění? Pokud se pamatuji dobře, byl to dar (nedar) jednoho z radních městu (dnes člen "Slušnost a jistoty pro Strakonice"), možná jich bylo i vícero, podle počtu "uskladněných" pneumatik. Jestli se pletu tam mne omluvte, stálo to tam přeci jen dost dlouho. A to mě přivádí k onomu dotazu, kdo zaplatil demontáž, odstranění, odvoz a recklaci této skulptury? Jsou dvě možnosti - město nebo autor. V případě, že zlikvidování platilo město: musel by být tento dar účetně zaznamenán a evidován v majetku města, mohli byste v tomto případě zveřejnit darovací smlouvu a výši darovací daně. Zároveň s tím, by mne zajímala účetní hodnota tohoto díla (cena určená odhadcem). A pak teprve náklady na likvidaci. V případě, že pneusaurus byl stále v majetku "dárce": rád bych viděl a obdržel potvrzení od města, že za likvidaci nedalo ani haléř a že se na likvidaci nepodílely ani Technické služby Strakonice ani žádná další třetí strana zaplacená z městského rozpočtu. Zároveň s tím by mne zajímala smlouva o pronájmu pozemnku pod tímto dílem? Nebo, že se na tom město podílelo a zároveň vyčíslilo pohledávku za autorem a tuto pohledávku rovněž vymáhá? Děkuji a doufám, že mi bude zodpovězeno. Několikrát se stalo, že na mé otázky nikdo nereagoval!

Odpověď: 

Dobrý den,

Pneusaurus byl darován městu Strakonice v roce 2000. Daňové přiznání k dani dědické, dani darovací a dani z převodu nemovitostí bylo podáno na Finanční úřad ve Strakonicích v lednu 2001.

Vzhledem k podání daňového přiznání bylo město, dle zákona č. 357/1992 Sb., osvobozeno od daně darovací.

Demontáž tohoto prvku byla provedena v rámci terénních úprav – vyhloubení dopadové plochy pod nový herní prvek – plastika draka, který je umístěn v místě původně stojícího pneusaura.

Likvidaci prvku provedly Technické služby Strakonice v rámci režijních nákladů na údržbu mobiliáře a dětských hřišť.

Ing. Jaroslav Bašta, odbor rozvoje