Město Strakonice

Novinky ze Strakonic

Oficiální www stránky města

Czech English French German Ukrainian
11. 7. 2013

Systém pomůže oklamaným zákazníkům domoci se svých práv

Na živnostenských úřadech začal fungovat systém Spotřebitelského ombudsmana. Spotřebitelský ombudsman není nový úředník či další úřad. Je to označení pro systém, který za pomoci kontaktních míst na živnostenských úřadech a jejich spolupráce s nevládními neziskovými organizacemi umožní především seniorům efektivně, rychle a bezplatně se domoci spotřebitelských práv.

Spotřebitelský ombudsman je zaveden za účelem okamžitého řešení palčivého problému s nepoctivým prodejem při předváděcích akcí, na nichž je za použití nekalých obchodních praktik spotřebitelům vnucováno zboží, které ve skutečnosti nepotřebují.

Spotřebitel se díky nově zaváděnému systému bude moci zdarma obrátit na některý ze živnostenských úřadů, kde s ním bude vyplněn jednoduchý vstupní formulář, kterým založí případ, jenž bude dále zpracován místně nejbližší nevládní neziskovou organizací. Tato organizace potom bude radit, resp. zastupovat spotřebitele.

Pokud se spotřebitel rozhodne obrátit se na nevládní neziskovou organizaci přímo sám, jsou mu zde k dispozici kontakty na takové organizace, která se zabývají ochranou spotřebitele. Spotřebitelé mohou případně využít publikovaných vzorů.
Rozhodne-li se občan dále věc vyřizovat sám, může postupovat podle informací uvedených na webových stránkách: http://www.mpo.cz/cz/ochrana-spotrebitele/spotrebitelsky-ombudsman/ kde jsou umístěny formuláře příslušných podání a kontakty na spotřebitelské organizace a jejich poradny.

 

Kontakt na spotřebitelské organizace v Jč. kraji:

1. Sdružení obrany spotřebitelů – Asociace

Poradna České Budějovice

adresa: Senovážné nám. 13, 370 01 České Budějovice

otevírací doba: pondělí 10 - 14 hod., středa 14 - 18 hod., čtvrtek 10 - 14 hod.

kontaktní osoba: Libuše Oulehlová,

tel.: 386 353 542, mobil: 608 032 385, oulehlova@asociace-sos.cz

Poradna Tábor

adresa: Vančurova 2904, 39001 Tábor

otevírací doba: každé 1. a 3. úterý v měsíci, 13 - 17 hod.

kontaktní osoba: Libuše Oulehlová,

tel.: 386 353 542, mobil: 608 032 385, oulehlova@asociace-sos.cz

2. Sdružení českých spotřebitelů - RKM Volyně

adresa: Nám. Svobody 34, 387 01 Volyně

Provozní doba: pondělí, středa, pátek: 15 – 17 hod.

kontaktní osoba: Pavla Valhodová  tel.:775 061 622, paja@studioatlantic.cz

 

Věříme, že takto nastavený systém bude účinným nástrojem pro ochranu spotřebitele v boji proti nekalým obchodním praktikám, respektive záchrannou sítí, jež spotřebiteli umožní efektivní a bezplatnou ochranu jeho práv porušených nepoctivými obchodníky v průběhu tzv. předváděcích akcí.

Nicméně i přes uvedené doporučujeme všem spotřebitelům se předváděcích prodejních akcí raději neúčastnit, zboží či služby nekupovat ani u tzv. podomních či pouličních prodejců a volit raději jistější formy nákupu zboží či služby např. v kamenných provozovnách, kde má spotřebitel dostatek času si zboží prohlédnout, nechat si zboží předvést, případně porovnat jeho cenu a kvalitu v jiných provozovnách a má zde také lepší možnost zboží i reklamovat. Rozhodně v každém případě zboží nenakupovat pod jakýmkoliv časovým či finančním nátlakem.