Město Strakonice

Novinky ze Strakonic

Oficiální www stránky města

Czech English French German Ukrainian
11. 10. 2013

Jehlou a bavlnkami ztvárnil symboly Strakonic

Vyšívaný obraz se symboly Strakonic – Švandou dudákem a věží Rumpál daroval vedení města pan Vasil Pida. Obraz doplnil rovněž textem o historii města a dudácké tradici.

Osmasedmdesátiletý rodák z Podkarpatské Rusi začal vyšívat už jako devítiletý chlapec, ruční práce se učil od maminky.„Ale uměl jsem i zlobit,“ usmívá se pan Pida. „U nás tenkrát žádné časopisy s předlohami k vyšívání nebyly, a tak jsem mamince pomáhal vytvářet vlastní. Já byl jediný ze vsi, který to uměl. Sousedky si je pak vzájemně vyměňovaly.“

Do Strakonic přicestoval původně za prací, našel tu svou životní partnerku a nový domov. Dnes žije v Domově pro seniory v Lidické ulici. I přes zdravotní potíže se stále věnuje svému koníčku vyžadujícímu velkou dávku trpělivosti, zručnosti a citu pro barvy.

"Chtěl jsem vytvořit něco, co je symbolem Strakonic a připomenout historii strakonického hradu, která sahá až do 12. století,“ uvádí pan Pida ke svému obrazu. Ten vytvořil s drobnými odlišnostmi dvakrát – jednou pro domov a podruhé pro město. „Byla to těžká práce, předloha nebyla z časopisu, kombinoval jsem motivy a barvy podle svých představ. Měl jsem ale pomocníky, kteří mně přinesli fotografie hradu, obrázek dudáka a staré dokumenty k historii Strakonic. Chtěl bych jim takto poděkovat.“ 

Vyšívaný obraz, na němž Vasil Pida s jehlou a bavlnkami pracoval několik měsíců, zdobí od 10. října prostory strakonické radnice.

(PR)