Město Strakonice

Novinky ze Strakonic

Czech English French German Ukrainian

Oficiální www stránky města

Městský úřad Strakonice se při výkonu agendy sociálně-právní ochrany zabývá všemi podáními občanů, nebo právnických osob, které v písemné, ústní či elektronické formě obdrží.

Stížností se rozumí podání, které poukazuje na nevhodné chování zaměstnanců nebo na nesprávný postup OSPOD.

 

Kdo stížnost vyřizuje a eviduje:

Konkrétní podmínky pro vyřizování stížností proti nevhodnému chování úředních osob nebo proti postupu správního orgánu upravuje zákon č. 500/2004 Sb., správní řád, v platném znění. Lhůta pro vyřízení těchto stížností činí 60 dnů.      

Veškeré stížnosti občanů a ostatních osob směřující proti činnosti městského úřadu nebo zaměstnanců města zařazených do městského úřadu, které byly podány na městský úřad, jsou předávány vedoucím dotčených odborů městského úřadu. Vedoucí odborů bezodkladně informují  o přijatých stížnostech tajemníka městského úřadu a zajistí jejich vyřízení.

Příslušný vedoucí odboru seznámí s odpovědí na podanou stížnost ještě před jejím odesláním tajemníka městského úřadu, popř. starostu města. Kopie stížností a odpovědí na ně předá vedoucí odboru k uložení na sekretariát starosty. Stížnosti týkající se činnosti pracovníků sociálního odboru městského úřadu a odpovědi na ně jsou z důvodu ochrany citlivých údajů ukládány pouze u vedoucí sociálního odboru městského úřadu.

Tato informace je součástí Organizačního řádu MěÚ Strakonice – Článek 11.

 

Co by měla stížnost obsahovat:

  • jméno, příjmení, bydliště stěžovatele, telefon; u právnické osoby název, sídlo a osobu oprávněnou jejím jménem jednat,
  • vylíčení podstatných okolností problému, čeho se jako stěžovatel domáháte, případně která vaše práva byla porušena a jakým způsobem, včetně sdělení, zda tato záležitost byla předložena také jinému orgánu a s jakým výsledkem,
  • označení úřadu či úřadů, vůči nimž stížnost směřuje,
  • doklad o tom, že úřad, jehož se stížnost týká, stěžovatel neúspěšně sám vyzval k nápravě, pokud bylo v dané záležitosti vydáno nějaké rozhodnutí, je třeba, aby stěžovatel přiložil jeho kopii
  • co požadujete a jaký postup řešení navrhujete,
  • kopie dokumentů, které se záležitostí souvisejí a obsahují důležité informace,

 

Jakým způsobem můžete stížnost podat:

Písemně - formou vlastního dopisu, odeslaném poštou na adresu: Městský úřad Strakonice, Velké náměstí 2, 386 21 Strakonice, v němž vylíčíte podstatu svého problému. Stížnost včetně příloh je možné poslat i na technickém nosiči dat CD, DVD (technický nosič bude součástí písemného podání). 

 

Elektronickou poštou - e-mailem zaslaným na adresu epodatelna@mu-st.cz s vylíčením podstaty problému a opatřeným zaručeným elektronickým podpisem založeným na kvalifikovaném certifikátu vydaném akreditovaným poskytovatelem certifikačních služeb. Maximální velikost e-mailové zprávy včetně příloh je 8 MB.

 

Datovou schránkou - prostřednictvím informačního systému datových schránek provozovaného Českou poštou, s. p., ID datové schránky ID Městského úřadu Strakonice je 4gpbfnq. Datová zpráva může obsahovat vlastní dopis obsahující důležité informace o problému a přílohy. Celková velikost zprávy včetně příloh může být maximálně 8 MB.

 

Osobně doručit do podatelny Městského úřadu Strakonice,Velké náměstí 2, 386 21 Strakonice každý pracovní den v těchto hodinách:

Po    7.00 – 16.00          Čt     7.00 – 15.00

Út    7.00 – 15.00          Pá     7.00 – 13.00

St     7.00 – 18.00

 

Tímto způsobem je možné doručit stížnost i s přílohami nejen písemně (na papíře), ale také na technickém nosiči dat, který je přílohou písemného podání. Pracovnice podatelny Vám na Vaši žádost potvrdí převzetí.

 

Osobně podat do protokolu - v pracovní dny a v pracovní době se můžete dostavit na odbor sociálních věcí - oddělení sociálně-právní ochrany dětí, Smetanova 533, Strakonice I, kde s Vámi podnět sepíší a také Vám vysvětlí další možný postup řešení problému.

 

  • NEZAPOMEŇTE vždy uvést kontaktní údaje pro doručování korespondence (doručovací adresu, ID Vaší datové schránky, emailový kontakt). Může to urychlit vyřízení Vašeho podání.

Vyřízení stížností a opatření k nápravě:

  • Příjemce stížnosti je povinen věc prošetřit a do 60 dnů ode dne doručení stížnosti Vás písemně vyrozumět o vyřízení stížnosti, výsledku šetření stížnosti a o přijatých opatřeních k nápravě.
  • Ve vyřízení stížnosti je uvedeno, zda byla stížnost jako celek, resp. její jednotlivé části důvodná, částečně důvodná nebo nedůvodná, byla-li stížnost shledána důvodnou nebo částečně důvodnou.
  • Vyřízení stížnosti obsahuje i poučení o možnosti podat podnět k přešetření způsobu vyřízení stížnosti

 

Přešetření způsobu vyřízení stížností:

  • Máte-li za to, že stížnost nebyla řádně vyřízena, můžete požádat nadřízený správní orgán, aby přešetřil způsob vyřízení stížnosti.
  • Nadřízeným správním orgánem Městského úřadu Strakonice v rámci přenesené působnosti je Krajský úřad Jihočeského kraje.