Město Strakonice

Novinky ze Strakonic

Czech English French German Ukrainian

Oficiální www stránky města

Datum: 
11.01.2023 - 08:00 to 24.02.2023 - 18:00

Literatura, ať už próza nebo poezie, představovaly pro Jana Zrzavého zásadní inspirační zdroj práce. Vzhledem k jeho naturelu a také k podstatě knihy, jíž je  svébytný intimní prožitek každého čtenáře, se Janu Zrzavému kniha stala vedle hudby neodlučitelnou  průvodkyní jeho vlastního života od raného dětství až do konce.
Rádi bychom načrtli cestu Jana Zrzavého ke knize krok za krokem, od dětské knihovničky v rodině okrouhlického řídícího učitele a od prvního pokusu o vlastní ilustrace k pohádce ZLATÝ DÉŠŤ, kterou napsal jako desetiletý, až po vrcholná díla v polovině dvacátých let a znovu v letech padesátých a šedesátých minulého století.
Jan Zrzavý ilustroval kolem 50 knih a v dalších byla použita jeho výtvarná díla jako přitažlivý obrazový doprovod zejména na obálce.
Kromě literárních děl jsme shromáždili i publikace o Janu Zrzavém, monografie, katalogy, pamětní tisky atd. Doufáme, že vystavené knihy a Zrzavého ilustrace, které je doprovázejí, zprostředkují kulturnímu publiku stejně radostný pocit z objevování krásy, symbiózy literárního díla a jeho obrazového doprovodu, jaký pociťovali i autoři expozice  během přípravy.

 

Výstavu připravil Spolek Za záchranu rodného domu Jana Zrzavého v Okrouhlici k připomenutí 130. výročí narození Jana Zrzavého v polovině roku 2020 a měla být uskutečněna v malířově rodném domě. Vedení rodné obce projekt po 12 letech příprav odmítlo. Výstava teď putuje po knihovnách České republiky.

 

Vstupní hala ŠK. Otevřeno ve výpůjční době ŠK (tj. Po + St - Pá 8 - 18 hod., Út zavřeno, So 8 - 12 hod.).

obrázek