První písemná zmínka o Řepici se objevuje roku 1251 v listině vydané Přemyslem Otakarem II. Že bylo okolí osídleno již dříve, dokazují prehistorické objevy B. Dubského, tehdejšího řídícího učitele v místní škole, které realizoval ve 20. letech 20. století.
Jedním z majitelů obce koncem 14. století byl Chval, který později proslul jako neohrožený bojovník v husitských válkách v letech 1419-1434. V 70. letech 15. století až do roku 1552 vlastnili Řepici Řepičtí ze Sudoměře. Počátkem 80. let 16. století došlo k velkolepé přestavbě řepické tvrze.
Největšího rozkvětu zažívala Řepice v době, kdy ji vlastnil a kdy zde pobýval významný český humanista a místosudí království českého Jan Hodějovský, který vynaložil na její zvelebení mnoho peněz. Přestavěl zámek v renesančním slohu, rozšířil poplužní dvůr a zvelebil statek. Založil pěknou zahradu se vzácnými rostlinami a také vzácnou knihovnu.
Do Řepice byli zváni významní humanističní básníci a jiné osobnosti. Hodějovští drželi Řepici až do konfiskace. Po bělohorské bitvě byl zámek opuštěn, spálen a rozbořen až do základů. Hejtman císařského vojska obec vyplenil. Koncem 17. století koupil Řepici Losi z Losinthalu. Poměry se zde začaly lepšit. Losi vystavěl chalupy pro své mlatce a věnoval ke každé pole a zahrádku (nejstarší část obce). Koncem 18. století byly rozprodány pozemky v místě bývalého zámku, kde byly na přelomu 18. a 19. stolení vystavěny domky (střed obce). V letech 1782-1922 vlastnili Řepici Windischgraetzové. V roce 1922 byl rozparcelován velkostatek na stavbu nových domů.
Další vlna rozšíření obce nastala po parcelaci školního pozemku v roce 1958 (jižní část). V posledních letech dochází opět k velkému zájmu o výstavbu rodinných domů v obci.
Do roku 1960 byla Řepice samostatnou obcí, pak byla připojena k vedlejší obci Rovná a v roce 1976 ke Strakonicím. Samostatnost získala opět v roce 1990.
- kapličky (Panny Marie, sv. Tekly, Ježíše Krista, sv. Jana Nepomuckého)
- boží muka
- bašty
- obytné stavení č. p. 1
- špýchar
- kamenný můstek mezi rybníky
autobus i vlak (vlaková zastávka vzdálena od obce zhruba 2 km)