Město Strakonice

Novinky ze Strakonic

Czech English French German Ukrainian

Oficiální www stránky města

18. 1. 2012

Jan a Eliška se těší stále velké oblibě

Do matriční knihy narození bylo v loňském roce ve Strakonicích zapsáno 717 dětí. Rodiče pro své potomky volili většinou klasická česká jména. Mezi chlapci zvítězil opět Jan. Dívkám vládne Eliška.

Jméno Jan bylo zapsáno v matriční knize narození celkem pětatřicetkrát následováno Jakubem a Lukášem s devatenácti zápisy. Dalšími oblíbenými jmény, které bude nosit více než deset vloni narozených strakonických chlapců, jsou Adam, David, Matěj, Matyáš, Ondřej, Petr a Tomáš. Rodiče volili pro svoje mužské potomky také dvě jména, jako například Eduard Josef, Kryštof Jiří nebo Vasil Dalibor. Z mužských jmen cizího původu se objevil například Derrick, což je obdoba jména Teodorik
Při volbě jmen pro své dcery již tradičně projevují rodiče větší fantazii. V loňském roce vybrali celkem 107 dívčích a 87 chlapeckých jmen.
Prvenství mezi děvčaty získala Eliška, objevila se v matriční knize narození osmnáctkrát. Následovaná Terezou a Barborou.  Velmi oblíbenými jmény byly také Adéla, Anna, Karolína, Lucie a Nela.
Rodiče využili i možnosti pojmenovat své dcery dvěma jmény - Anna Helena, Barbora Anna nebo Zuzana Nela. Mezi dívčími jmény cizojazyčného původu se objevilo jméno Malvína, které je považováno za zkráceninu germánského Madelwine.