Významné osobnosti

Josef Barnáš

Učitel, divadelník. Po válce znovu založil divadelní soubor Čelakovský. Zároveň pracoval jako jeho dramaturg a kronikář. Napsal několik divadelních her, psal také pohádky pro děti.

Narození: 
17. 10. 1900 Boršov nad Vltavou
Úmrtí: 
26. 5. 1962 Strakonice

Karel Baron

Úředník a spisovatel. Autor několika publikací, např. Dítě skřivan, Pohádky, Slunné dny.

Narození: 
1874 Strakonice
Úmrtí: 
1938 Praha

Bavor I.

Byl prvním historicky doloženým Bavorem, který sídlil ve Strakonicích. Zasloužil se o vybudování strakonického hradu. Byl mocným šlechticem úzce spojeným s panovnickým rodem Přemyslovců. Významnou odměnou za věrnost bylo získání titulu summus camerarius (nejvyšší komorník) 9. července 1254, čímž se Bavor I. dostal na přední místo společenského žebříčku, úřad si podržel až do své smrti v roce 1260. Nejvyšší komorník byl jedním z nejdůležitějších úředníků na královském dvoře.

Úmrtí: 
1260

Karel Bečvář

Akademický sochař a sklářský výtvarník. Absolvent Střední průmyslové školy keramické v Bechyni a Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze, ateliéru prof. Jozefa Soukupa – sklo, šperk, drobná plastika. Byl výtvarníkem sklárny Moser v Karlových Varech, od roku 1991 žije a pracuje ve Švédsku, kde je členem Národní organizace švédských umělců.

Narození: 
1955 Strakonice

Miloš Bečvář

Běžec na lyžích a cyklista, uveden do sportovní síně slávy Strakonicka. V roce 1980 se zúčastnil ZOH v Lake Placid a v roce 1984 ZOH v Sarajevu. Dále se účastnil MS 1982, 1985 a řady závodů Světového poháru, stal se několikrát mistrem republiky v běhu na lyžích a později i na horských kolech v kategorii Master.

Narození: 
21. 1. 1957 Strakonice

Eva Blažková (roz. Kalužáková)

Basketbalistka, uvedena do sportovní síně slávy Strakonicka. Více než deset let reprezentovala ČSSR a ČR, stala se mistryní Evropy juniorek, účastnila se OH v Soulu, MS žen a Her dobré vůle v USA. Patřila mezi nejlepší hráčky 1. československé ligy.

Narození: 
1965 Strakonice

Pavel Bojar

Prozaik, romanopisec, překladatel z ruštiny, publicista. Vlastním jménem Karel Krejčík. V roce 1939 byl spolu s dalšími vysokoškolskými studenty zatčen a vezněn v koncentračním táboře do roku 1940. Byl činný ve studentském hnutí odporu. Po druhé světové válce se stal politickým pracovníkem ÚV KSČ, šéfredaktorem nakladatelství Svoboda. Byl i spisovatelem z povolání, šéfredaktorem časopisu Květy, velvyslancem v Brazílii. Psal básně i prózu, ústředním tématem byly sociální, politické a generační přeměny.

Narození: 
18. 5. 1919 Strakonice
Úmrtí: 
16. 11. 1999

Josef Bosáček

Malíř. Spolupracoval s Mikolášem Alšem při tvorbě sgrafit v Protivíně, Písku, Strakonicích (budova původní radnice) a podle Alšových návrhů je tvořil ve Vodňanech.

Narození: 
17. 2. 1857 Příbram
Úmrtí: 
5. 9. 1934 Příbram

Miloslav Brůha

Malíř. Na svých obrazech ztvárňuje především jihočeskou krajinu. Je autorem zhruba šesti set olejomaleb. Jeho tvorbu ovlivnil akademický malíř Jaroslav Pešek.

Narození: 
1954 Strakonice

Karel Bubla

Zakladatel Jihočeské zbrojovky (1919). V továrně se nejprve vyráběly ruční zbraně, od roku 1932 motokola. O rok později zde začali s konstrukčními a vývojovými pracemi na prvním motocyklu ČZ 250.

Narození: 
1873 Strakonice
Úmrtí: 
1951

Jan Buchtele

Houslista, pedagog a skladatel.

Narození: 
7. 7. 1874 Písek
Úmrtí: 
19. 4. 1941 Strakonice

David Čadek

Motokrosový a endurový jezdec. Stal se v motokrosu mistrem Evropy družstev, národním a mezinárodním mistrem ČR jednotlivců do 125 ccm a mistrem ČR družstev. Mistr Evropy v enduru 2010. Startoval 5x na šestidenní, 15x mistr ČR v enduru.

Narození: 
15. 3. 1980 Strakonice

František Ladislav Čelakovský

Básník období národního obrození, kritik a překladatel. Po ukončení německé školy pokračoval na piaristickém gymnáziu v Českých Budějovicích, dostudoval na píseckém gymnáziu. Jeho tvorbu ovlivnil přítel Jan Vlastislav Plánek. Město a okolí si velice oblíbil a rád vzpomínal i v dospělosti na Kuřidlo, Panskou zahradu i na otavské břehy.

Narození: 
7. 3. 1799 Strakonice
Úmrtí: 
5. 8. 1852 Praha

MUDr. Jan Zdeněk Cvrček

Lékař, regionální historik. Vystudoval zdejší gymnázium, poté Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy, ale kvůli uzavření vysokých škol mci v roce 1939 musel studium přerušit. Vrátil se zpět do Strakonic a pracoval v nemocnici jako laborant a ošetřovatel. Po válce dokončil studia medicíny a pracoval jako internista ambulance okresní národní pojišťovny. V letech 1951-60 byl ředitelem okresního ústavu národního zdraví, byl přednostou oddělení klinické biochemie.

Narození: 
7. 6. 1915 Strakonice
Úmrtí: 
20. 12. 2005 Strakonice

Adolf Daněk

Sběratel lidové poezie a folkloru. Nejprve byl učitelem, později ředitelem měšťanské školy. Publikoval v časopisech, například Otavan, Prácheň, Lidová čítanka. Svou sběratelskou činnost shrnul v řadě knih, například Báje českého Pošumaví, Na šumavském Podlesí, Báje ze Šumavy, Pověsti o hradech a tvrzích v jižních Čechách.

Narození: 
1869 Strakonice
Úmrtí: 
1950 Praha

František Darebný

Motocyklový závodník, který úspěšně reprezentoval značku ČZ v soutěži o Stříbrnou vázu. Byl členem vítězného družstva v letech 1958 a 1961. Po ukončení závodní kariéry působil jako mechanik továrního jezdce ČZ Paula Friedrichse z tehdejší NDR.

Narození: 
27. 9. 1932
Úmrtí: 
20. 1. 1994

Bedřich Dubský

Učitel, archeolog. Od roku 1911 se věnoval archeologickému výzkumu především na Strakonicku. Zaměřoval se zejména na pravěkou a raně středověkou archeologii. Spolupracoval s Akademií věd ČSR a Národním muzeem v Praze. Výsledky svého výzkumu a své znalosti o pravěkém osídlení regionu shrnul v díle Pravěk jižních Čech. Mezi jeho největší objevy patří římsko-provinciální pohřebiště (450 hrobů) z 2. až 6. stol. n. l. a soudobá osada u Přešťovic na Strakonicku.

Narození: 
10. 7. 1880 Komárov u Bechyně
Úmrtí: 
9. 2. 1957 Písek

Jaroslav Dvořák Šumavský

Akademický malíř a grafik. Jeho otcem byl známý strakonický tiskař a redaktor Josef Dvořák. Po pražských studiích u prof. Václava Jansy a prof. Ferdinanda Engelmüllera působil jako asistent na malířské škole prof. Ferdinanda Engelmüllera. Roku 1924 se přestěhoval do Strakonic a otevřel si tu malířský ateliér. Na svých obrazech zachytil významné památky města, různá zákoutí a kraj.

Narození: 
5. 4. 1887 Strakonice
Úmrtí: 
9. 10. 1964 Strakonice

Jan Dyk

Okresní školní inspektor, starosta Strakonic, iniciátor obnovy muzea, které začal po 1. světové válce znovu budovat. Na jeho počest bylo obnovené muzeum v roce 1930 nazváno Městské Dykovo muzeum. Od roku 1967 se jmenuje Muzeum středního Pootaví Strakonice. Byl uznáván jako pedagog i jako pracovník v oboru lidovýchovy. Sepsal cenný místopis okresu Kralovice, Strakonice, Volyně. V roce 1924 vydal publikaci Strakonice – průvodce městem a okolím.

Narození: 
11. 4. 1860 Německá Bříza (Česká Bříza)
Úmrtí: 
16. 11. 1926 Strakonice

Prof. MVDr. Václav Dyk, DrSc.

Veterinář, doktor veterinárních věd, proděkan Fakulty veterinární Vysoké školy zemědělské, také její prorektor. Zabýval se problematikou hydrobiologie, ichtyologie, parazitologie, zoologie a ekologie. Vydal 350 původních vědeckých prací, několik set odborných článků a pojednání a 45 odborných publikací a učebnic.

Narození: 
27. 2. 1912 Strakonice
Úmrtí: 
5. 11. 1995 Brno

Ondřej Fibich

Spisovatel, básník. Po gymnáziu vystřídal různá manuální zaměstnání. V roce 1984 přijal křest, o dvanáct let později vstoupil do maltézského řádu, z nějž po dalších pěti letech vystoupil. Je autorem duchovně zaměřené poezie a prózy, příspěvků do almanachů a sborníků. Vydal básnické sbírky Země Jana Křtitele, Podoby soumraku, Pasovské elegie a legendy Čtyři rytíři. Básně publikoval také v Německu, Nizozemsku, Polsku a Francii.

Narození: 
27. 1. 1954 Praha-Karlín

Jaroslav Formánek

Dudák a propagátor dudácké hudby. Byl učitelem hudby v Praze, kde měl svůj vlastní dudácký soubor. V r. 1937 zvítězil na „rozhlasových vlnách“ nad skotskými dudáky. Na základě tohoto vítězství byl přezdíván králem dudáků. Stal se profesorem hry na dudy na pražské konzervatoři. Založil a také pracoval ve výboru krajanského spolku Švanda dudák v Praze. O hře na dudy, dudácích a české dudácké hudbě publikoval odborné studie v rukopise Úplná škola dudácké hry.

Narození: 
1884 Strakonice
Úmrtí: 
1938 Praha

Josef Formánek

Muzikant, učitel. Ve druhé polovině 19. století se stal jednou z nejvýraznějších osobností hudebního života ve Strakonicích. Od svých dvanácti let se zajímal o hru na dudy, přednostně se věnoval houslím. Širší hudební vzdělání získal na Učitelském ústavu v Českých Budějovicích, po absolutoriu působil v Klatovech, později se stal ředitelem měšťanské školy ve Strakonicích. Brzy se zde uplatnil také jako varhaník, sbormistr a dirigent pěvecko-hudebního a vzdělávacího spolku Zvon. Miloval komorní hudbu a stal se záhy i primášem místního smyčcového kvarteta.

Narození: 
19. 4. 1844 Vrhaveč u Klatov
Úmrtí: 
10. 8. 1926 Praha

Josef Wolf Fürth

Průmyslník. Po roce 1787 vedl s bratry Jakubem a Moritzem firmu Wolf Fürth + company (výroba textilu, především fezů), kterou výrazně rozšířil a zmechanizoval. Výrobky byly oceněny na světových, respektive průmyslových výstavách ve Vídni a Paříži.

Narození: 
30. 12. 1822 Strakonice
Úmrtí: 
28. 4. 1892 Vídeň

Pavla Gregorová Šípová

Výtvarnice. Věnuje se především malbě voskem a na hedvábí, linorytům, kolážím, keramice a enkaustice (antická technika malování horkým voskem smíchaným s pryskyřicí a barevnými pigmenty). Své obrazy předváděla na desítkách výstav. Věnuje se též výzdobě veřejných interiérů.

Narození: 
1967 Strakonice

Stránky

Veřejné projednání rekonstrukce Mlýnské ulice ve Strakonicích. Projednání proběhne dne...
UPOZORNĚNÍ ČHMU - VELMI SILNÉ BOUŘKY S PŘÍVALOVÝMI SRÁŽKAMI (VYSOKÝ STUPEŇ NEBEZPEČÍ...
Upozornění SŽDC na změny v jízdních řádech na trati České Budějovice - Strakonice - Plzeň...
Pozvánka na setkání se starostou čtvrtek 24. 5. 2018 od 16.00 hodin v místě řešeného...
Pozvánka na jednání ZM dne 23. 5. 2018 od 15.00 hodin ve velké zasedací místnosti MěÚ...
Pozvánka na Jamboree 2018 Již tuto sobotu 19. 5. 2018 se na II. hradním nádvoří sejdou...
Rekonstrukce Fifkovy ulice byla diskutována na dalším veřejném projednání ve středu 15. 5...
Upozornění na změny ve vydávání občanských průkazů od 1. července 2018....
Upozornění na změny ve vydávání cestovních pasů od 1. července 2018. Více...
ZVÝŠENÁ FREKVENCE SVOZU BIOODPADU V TOMTO ROCE   Po zkušenostech ze svozu bioodpadu v ...
2.Březen 2018
Město Strakonice, odbor školství a cestovního ruchu, po dohodě s ředitelkami jednotlivých...
1.Březen 2018
Město Strakonice, odbor školství a cestovního ruchu, po dohodě s řediteli jednotlivých...
13.Únor 2018
Městský úřad Strakonice, finanční odbor, zveřejňuje v souladu s § 26 zákona č. 255/2012...
12.Únor 2018
Provoz v mateřských školách o hlavních prázdninách:   Mateřská škola 2.7., 4.7.  9.7...
12.Únor 2018
V souladu s § 26 zákona č.255/2012 Sb., o kontrole ( kontrolní řád) a usnesení vlády č....
6.Únor 2018
naleznete na http://www.strakonice.eu/kat_kontakty_mesto/356.
2.Únor 2018
Informace o výsledcích kontrol dle ust. § 26 zákona č. 255/2012 Sb., o kontrole (...
30.Leden 2018
Pro všechny příznivce cyklistiky a turistiky je i v letošním roce připravena tradiční...
9. června se uskuteční Oslavy 125. výročí železniční tratě Strakonice - Vimperk. V rámci...
Geolokační hru pro chytré telefony si můžete nyní zdarma   stáhnout a zahrát i u nás....
Žádosti do dotačních programů města Strakonice na podporu tělovýchovy, sportu a ostatních...
Na třetí adventní neděli 17. 12. je pro Vás připraven program na Velkém náměstí s pravou...
Na Velkém náměstí bude připraven nazdobený vánoční strom, pod kterým ve 13 hodin začnou...
U příležitosti 99. výročí vzniku samostatného Československa se v sobotu 28. října...
Největší podzimní událostí jsou zajisté tradiční výlovy. Nejzajímavější pohled se naskýtá...
V pátek 29. září se mohou od 21.15 hod návštěvníci Václavské poutě těšit na tradiční...
Svatý Václav, patron nejen České země, ale i míru, sládků a piva. Protože se blíží slavná...
Vážený pane Kovaříku, podobná slova jako ta vaše jsou mi velkou podporou pro další práci...
  Dobrý den, obdržel jsem dotaz od p. V. Normana: Proč květníky na Velkém náměstí brání v...
  Milí Strakoňáci. Moc a moc a moc Vám děkuji za vesměs kladné hodnocení MDF, ale i za...
Vážení občané. Toto okénko musím začít popřením ošklivých zpráv, které "kdosi" již dva...