Jaké právní předpisy platí pro uchovávání dokumentace stavby a pořizování a ověření dokumentace skutečného provedení stavby?
- zákon č. 283/2021 Sb., stavební zákon, v platném znění
- vyhláška č. 131/2024 Sb., o dokumentaci staveb, v platném znění
Obecně:
§ 167 stavebního zákona: vlastník stavby a zařízení je povinen uchovávat po celou dobu trvání stavby ověřenou projektovou dokumentaci, dokumentaci pro provádění stavby, dokumentaci stavby, došlo-li k odchylce od dokumentace pro povolení stavby, popřípadě dokumentaci skutečného provedení stavby, včetně její geodetické části, nebo pasport stavby, rozhodnutí, osvědčení, souhlasy a jiné důležité doklady týkající se stavby nebo zařízení; dokumentaci lze uchovávat i v elektronické formě.
§ 245 stavebního zákona vlastník stavby je povinen uchovávat po celou dobu trvání stavby ověřenou dokumentaci odpovídající jejímu skutečnému provedení podle vydaných povolení. V případech, kdy se dokumentace nedochovala nebo není v náležitém stavu a stavba byla povolena nebo povolení podle právních předpisů platných při provedení stavby nevyžadovala, je vlastník stavby povinen pořídit pasport stavby. Neplní-li vlastník stavby uvedenou povinnost, stavební úřad mu nařídí, aby pořídil pasport stavby. Rozhodnutí o nařízení pořízení pasportu stavby se vydává jako první úkon stavebního úřadu v řízení. Není-li třeba pasport stavby doplnit, změnit nebo jinak přepracovat, stavební úřad jej ověří.
Podmínka pro vydání pasportu stavby :
Aby mohl vlastník stavby předložit zjednodušenou dokumentaci stavby a požádat o ověření tzv. pasportu stavby, musí stavebnímu úřadu prokázat (důkazní materiály, výpovědi, úřední listiny apod.), že stavba byla v minulosti řádně povolena a zkolaudována.
Institut pasportu neslouží k legalizaci nepovolených, tzv. „černých“ staveb !
Rozsah a obsah dokumentace :
Rozsah a obsah pasportu stavby stanoví § 9 vyhlášky č. 131/2024 Sb., o dokumentaci staveb, v platném znění. Dokumentaci stávajícího stavu stavby (dále jen "pasport stavby") může dle § 156 stavebního zákona zpracovat též osoba, která má vysokoškolské vzdělání stavebního nebo architektonického směru anebo střední vzdělání stavebního směru s maturitní zkouškou a alespoň 3 roky praxe v projektování staveb (takové oprávnění prokáže osoba minimálně originálem čestného prohlášení).
Postup ověření pasportu stavby :
Žádost podaná vlastníky stavby se podává písemně, volnou formou (formulář žádosti není předepsán). Správní poplatek za ověření pasportu stavby dle pol. 18 odst. 13/ zák. č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích, v platném znění činí 1000,- Kč.
Žádost musí obsahovat náležitosti dle § 37 zákona č. 500/2004 Sb., správní řád, v platném znění. Z podání musí být patrno, kdo je činí, které věci se týká a co se navrhuje. Fyzická osoba uvede v podání jméno, příjmení, datum narození a místo trvalého pobytu, popřípadě jinou adresu pro doručování podle § 19 odst. 3. V podání souvisejícím s její podnikatelskou činností uvede fyzická osoba jméno a příjmení, popřípadě dodatek odlišující osobu podnikatele nebo druh podnikání vztahující se k této osobě nebo jí provozovanému druhu podnikání, identifikační číslo a adresu zapsanou v obchodním rejstříku nebo jiné zákonem upravené evidenci jako místo podnikání, popřípadě jinou adresu pro doručování. Právnická osoba uvede v podání svůj název nebo obchodní firmu, identifikační číslo nebo obdobný údaj a adresu sídla, popřípadě jinou adresu pro doručování. Podání musí obsahovat označení správního orgánu, jemuž je určeno, další náležitosti, které stanoví zákon, a podpis osoby, která je činí.