Marie Tchorzewská, Miroslav Kavlík |
č. dveří 5014 |
Kateřina Harantová |
č. dveří 5014 |
Rudolf Slavík |
č. dveří 5028 |
ÚSEK REGISTRU DOVEZENÝCH SILNIČNÍCH VOZIDEL
Schvalování technické způsobilosti jednotlivě vyrobeného vozidla
1. Co se rozumí výrobou vozidla
Výrobou jednotlivého silničního vozidla se rozumí výroba silničního vozidla podle vlastní konstrukce nebo s využitím systému vozidla, konstrukční části vozidla a samostatného technického celku vozidla, na něž byla vydána rozhodnutí o schválení typu.
2. Jaká je forma podání
O povolení výroby jednotlivého silničního motorového vozidla výrobce předem nežádá.
3. Kdo schvaluje jednotlivě vyrobené vozidlo
Technickou způsobilost jednotlivě vyrobeného silničního vozidla schvaluje na základě písemné nebo elektronické žádosti kterýkoli obecní úřad obce s rozšířenou působností. Nelze-li o žádosti rozhodnout bezodkladně, rozhodne o ní obecní úřad obce s rozšířenou působností nejpozději do 2 měsíců Technická způsobilost každého jednotlivě vyrobeného silničního vozidla se schvaluje samostatně.
4. Co musí obsahovat žádost o schválení jednotlivě vyrobeného silničního vozidla
Žádost o schválení jednotlivě vyrobeného silničního vozidla musí vedle obecných náležitostí podání obsahovat
a) druh a kategorii silničního vozidla,
b) účel, pro který má být silniční vozidlo používáno,
c) způsob zajištění záručního a pozáručního servisu a
d) údaj o tom, zda je požadováno schválení technické způsobilosti jednotlivě vyrobeného silničního vozidla s platností ve všech členských státech, jde-li o silniční vozidlo, na které se použije přímo použitelný předpis Evropské unie upravující schvalování vozidel kategorií M, N a O.
K žádosti se přikládá:
a) technický popis silničního vozidla v rozsahu údajů uváděných v osvědčení o schválení jednotlivě vyrobeného silničního vozidla,
b) nákres sestavy silničního vozidla s uvedením jeho rozměrů a hmotností,
c) návod k údržbě a obsluze silničního vozidla v českém jazyce,
d) osvědčení o schválení typu systému, konstrukční části a samostatného technického celku vozidla, které tvoří silniční vozidlo, bylo-li vydáno, a
e) protokol vydaný technickou zkušebnou dokládající splnění technických požadavků a technickou způsobilost vozidla k provozu na pozemních komunikacích.
5. Schválení jednotlivě vyrobeného silničního vozidla
Obecní úřad obce s rozšířenou působností schválí technickou způsobilost jednotlivě vyrobeného vozidla, pokud splňuje technické požadavky stanovené přímo použitelným předpisem Evropské unie upravujícím schvalování vozidel kategorií M, N a O, jde-li o silniční vozidlo, na které se tento předpis použije, a je-li požadováno schválení technické způsobilosti jednotlivě vyrobeného silničního vozidla s platností ve všech členských státech.
Pokud obecní úřad obce s rozšířenou působností technickou způsobilost jednotlivě vyrobeného silničního vozidla schválí, vydá namísto písemného vyhotovení rozhodnutí
a) osvědčení o schválení jednotlivě vyrobeného silničního vozidla s platností ve všech členských státech, bylo-li požádáno o toto schválení, nebo
b) osvědčení o schválení jednotlivě vyrobeného silničního vozidla, nebylo-li požadováno schválení technické způsobilosti jednotlivě vyrobeného silničního vozidla s platností ve všech členských státech.
Pro účely prodeje jednotlivě vyrobeného silničního vozidla, jeho registrace nebo uvedení do provozu v jiném členském státu vydá obecní úřad obce s rozšířenou působností na žádost seznam technických požadavků, podle kterých byla schválena jeho technická způsobilost. Vzor osvědčení o schválení jednotlivě vyrobeného silničního vozidla stanoví prováděcí právní předpis.
6. Lhůta pro vyřízení rozhodnutí.
Obecní úřad obce s rozšířenou působností rozhodne nejpozději ve lhůtě do 60 dnů ode dne doručení písemné žádosti výrobce doložené předepsanými doklady.
7. Správní poplatky
Poplatek za schválení technické způsobilosti jednotlivě vyrobeného vozidla - 3.000 Kč.
Technická způsobilost jednotlivě dovezeného silničního vozidla
1. Jednotlivě dovezené silniční vozidlo z jiného členského státu EU
Technickou způsobilost dovezeného silničního vozidla schvaluje kterýkoli obecní úřad obce s rozšířenou působností na základě písemné nebo elektronické žádosti. Technická způsobilost každého dovezeného silničního vozidla se schvaluje samostatně.
Technická způsobilost dovezeného silničního vozidla se neschvaluje, jde-li o:
a) silniční vozidlo, jehož typ byl schválen
1. ministerstvem,
2. orgánem jiného členského státu s platností ve všech členských státech (globální homologace, např. e1*2001/116*0211*26), nebo
3. orgánem jiného členského státu a uznán ministerstvem, nebo
b) jednotlivě vyrobené silniční vozidlo, jehož technická způsobilost byla schválena
1. obecním úřadem obce s rozšířenou působností, nebo
2. orgánem jiného členského státu s platností ve všech členských státech.
2. Co musí obsahovat žádost o schválení technické způsobilosti jednotlivě dovezeného vozidla:
a) druh a kategorii silničního vozidla, výrobce silničního vozidla, tovární značku a označení silničního vozidla,
b) účel, pro který má být silniční vozidlo používáno, a
c) údaj o tom, zda jsou povoleny výjimky z technických požadavků.
K žádosti o schválení technické způsobilosti dovezeného silničního vozidla žadatel přiloží osvědčení o registraci silničního vozidla, bylo-li vydáno, nebo jiný doklad o schválení technické způsobilosti vozidla.
3. Schválení technické způsobilosti jednotlivě dovezeného vozidla:
Obecní úřad obce s rozšířenou působností schválí technickou způsobilost dovezeného silničního vozidla, pokud
a) splňuje podle protokolu vydaného zkušební stanicí technické požadavky, které byly použitelné pro danou kategorii vozidla v České republice v době prvního schválení technické způsobilosti vozidla,
b) jsou podle evidenční kontroly provedené v České republice skutečný stav silničního vozidla a jeho identifikační údaje v souladu s údaji uvedenými v
1. registru silničních vozidel a osvědčení o registraci silničního vozidla,
2. osvědčení o registraci silničního vozidla vydaném jiným členským státem, nebo
3. dokladu obdobném osvědčení o registraci silničního vozidla vydaném jiným než členským státem a
c) splňuje alespoň emisní limity ve výfukových plynech podle normy EURO 3 (vozidla dovezená ze států mimo EU), jde-li o silniční vozidlo kategorie M1, M2 nebo N1 s výjimkou silničního vozidla diplomatické mise nebo silničního vozidla jednotek požární ochrany.
Ministerstvo může povolit na žádost výjimku z technických požadavků, které musí vozidlo splňovat, pokud nedojde k ohrožení bezpečnosti provozu na pozemních komunikacích, životního prostředí nebo života nebo zdraví člověka. Výjimku nelze udělit z technických požadavků týkajících se:
a) brzd,
b) vnějšího hluku,
c) emise škodlivin ve výfukových plynech a
d) odrušení vozidla a elektromagnetické kompatibility.
U silničních vozidel členů diplomatických misí může ministerstvo udělit výjimku i z technických požadavků uvedených v odstavci 1 písm. a) až d) za podmínky, že
a) vlastník tohoto silničního vozidla při ukončení diplomatické mise vyveze silniční vozidlo z České republiky, nebo
b) jiný člen diplomatické mise požádá o registraci tohoto silničního vozidla v registru vozidel.
4. Správní poplatky
jednotlivě dovezené vozidlo z jiného státu (registrace vozidla)
|
|
M1, N1, N2, N3, T 800 Kč |
|
L 500 Kč |
|
O1 500 Kč |
|
O2, O3, O4 700 Kč |
|
Schválení technické způsobilosti jednotlivě vyrobeného nebo jednotlivě dovezeného vozidla, které nemá schválení ES platné ve všech státech EU 3.000 Kč Při podání elektronické žádosti se poplatky snižují o 20%. |
|
Poplatky na podporu sběru, zpracování, využití a odstranění vybraných autovraků dle § 116 zákona č. 542/2020 Sb., o výrobcích s ukončenou životností:
1) Žadatel o registraci použitého vybraného vozidla do registru silničních vozidel podle zvláštního právního předpisu je povinen zaplatit poplatek na podporu sběru, zpracování, využití a odstranění vybraných autovraků. Poplatek se platí při první registraci použitého vybraného vozidla v České republice. Pokud je již vozidlo v České republice registrováno, platí se poplatek při první přeregistraci vozidla.
(2) Poplatek podle odstavce 1 je stanoven podle plnění mezních hodnot emisí ve výfukových plynech v souladu s právními předpisy Evropských společenství ve výši:
- 3 000 Kč v případě splnění mezních hodnot emisí EURO 2,
- 5 000 Kč v případě splnění mezních hodnot emisí EURO 1,
- 10 000 Kč v případě nesplnění mezních hodnot emisí
Poplatek se neplatí u vozidel, která splňují minimálně mezní hodnoty emisí EURO 3.
Přestavba silničního vozidla
1. Co se rozumí přestavbou vozidla
Přestavbou silničního vozidla je změna podstatných částí mechanismu nebo konstrukce provozovaného silničního vozidla.
Za změnu podstatných částí mechanismu nebo konstrukce silničního vozidla se považují
a) změna druhu pohonu, vestavění jiného typu motoru nebo změna parametrů motoru,
b) změna karoserie, pérování, řízení nebo ochranné konstrukce silničního vozidla,
c) změna druhu karoserie nebo nástavby, pro které se mění účel a způsob použití silničního vozidla,
d) změna kategorie vozidla.
3) Největší povolenou hmotnost silničního vozidla lze snížit jen v případě přestavby vozidla na vozidlo zvláštního určení.
(4) Přestavbu vozidla výměnou karoserie lze povolit jen v rámci jedné typové řady vozidla.
(5) Nahrazuje-li se nebo doplňuje-li se vozidlo novou nebo jinou součástí nebo výbavou, musí tato součást nebo výbava splňovat podmínky stanovené tímto zákonem.
(6) O přestavbu silničního vozidla se nejedná, jestliže výrobce vozidla prohlásí podstatnou část mechanismu nebo konstrukce silničního vozidla za náhradní díl k tomuto vozidlu.
2. Kdo schvaluje přestavbu vozidla
Přestavbu silničního vozidla, které je registrováno v registru silničních vozidel, schvaluje obecní úřad obce s rozšířenou působností na základě písemné nebo elektronické žádosti, pokud jsou splněny podmínky pro přestavbu stanovené prováděcím právním předpisem. Příslušný ke schválení přestavby silničního vozidla je kterýkoliv obecní úřad obce s rozšířenou působností.
Hromadnou přestavbu typu silničního vozidla schvaluje ministerstvo na základě písemné žádosti, pokud jsou splněny podmínky pro hromadnou přestavbu stanovené prováděcím právním předpisem.
3. Co musí obsahovat žádost o schválení přestavby silničního vozidla
Žádost o schválení přestavby silničního vozidla nebo hromadné přestavby typu silničního vozidla musí obsahovat:
a) obchodní jméno, sídlo a právní formu právnické osoby a její identifikační číslo, pokud bylo přiděleno, je-li žadatelem právnická osoba, nebo jméno a příjmení, pobyt, obchodní jméno, rodné číslo a identifikační číslo fyzické osoby, pokud bylo přiděleno, je-li žadatelem fyzická osoba,
b) druh a kategorii silničního vozidla,
c) účel, pro který má být silniční vozidlo používáno.
4. Co musí obsahovat žádost o schválení přestavby silničního vozidla
Žádost musí být doložena těmito doklady:
a) podrobným popisem přestavby silničního vozidla,
b) návrhem na změnu údajů,
c) technickým popisem a výkresovou dokumentací systému vozidla, konstrukční části vozidla nebo samostatného technického celku vozidla, pokud nebyla schválena jejich technická způsobilost typu,
d) technickým protokolem vydaným zkušební stanicí nebo technickou zkušebnou a u hromadné přestavby vozidla technickou zkušebnou.
Správní poplatky:
schválení technické způsobilosti vozidla po přestavbě 1000 Kč
Přehled používaných právních předpisů:
- zákon č. 56/2001 Sb., o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích, ve znění pozdějších předpisů,
- vyhláška č. 343/2014 Sb., o registraci vozidel, ve znění pozdějších předpisů,
- zákon č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích,
- zákon č. 168/1999 Sb., o pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů,
- vyhláška č. 153/2014 Sb. o schvalování technické způsobilosti a o technických podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích,
- zákon č. 542/2020 Sb., o výrobcích s ukončenou životností