Jméno, popřípadě jména, nebo příjmení lze změnit fyzické osobě pouze na základě její žádosti, případně žádosti jejích zákonných zástupců. Změna příjmení se povolí zejména tehdy, jde-li o příjmení hanlivé, nebo směšné, nebo je-li pro to vážný důvod. Změna jména se nepovolí, žádá-li fyzická osoba mužského pohlaví o změnu na jméno ženské, nebo naopak, žádá-li o změnu jména na jméno zkomolené, zdrobnělé, domácké, nebo na jméno, které má žijící sourozenec společných rodičů.
Vzniknou-li pochybnosti o správné pravopisné podobě jména, je žadatel povinen předložit doklad vydaný znalcem.
Fyzické osobě, u níž probíhá změna pohlaví, povolí matriční úřad užívat neutrální jméno a příjmení na základě její žádosti a potvrzení zdravotnického zařízení, u něhož léčba pro změnu pohlaví probíhá.
Fyzické osobě, která není občanem, lze povolit změnu jména nebo příjmení, jen má-li povolen trvalý pobyt podle zvláštních právních předpisů.
Žadatel je povinen předložit odůvodněnou žádost, platný osobní doklad, potvrzení o pobytu, rodný list, popřípadě oddací list, pravomocný rozsudek o rozvodu manželství, jde-li o osoby ovdovělé, úmrtní list a dále souhlas fyzické osoby starší 15 let, jde-li o změnu jejího jména, popřípadě jmen a příjmení.
Změna jména nebo příjmení se nepovolí, jestliže by změna byla v rozporu s potřebami a zájmy nezletilého.
Jde-li o povolení změny jména nebo příjmení nezletilého dítěte, musí být dále přiložen písemný souhlas druhého rodiče, nebo pravomocné rozhodnutí soudu nahrazující tento souhlas a doklad o státním občanství ČR.
Žádost se projednává podle trvalého pobytu žadatele a je zpoplatněna částkou 1 000 Kč.
Změna příjmení po rozvodu manželství po uplynutí 6 měsíců od právní moci rozsudku o rozvodu manželství na dřívější příjmení činí 100 Kč.