Město Strakonice

Novinky ze Strakonic

Czech English French German Ukrainian

Oficiální www stránky města

Zde můžete napsat své dotazy, náměty a připomínky adresované Městskému úřadu Strakonice.

Příspěvky do rubriky „dotazy, náměty, připomínky“ jsou přispěvovateli vkládány na základě dobrovolnosti. Po zpracování odpovědnou osobou budou příspěvky zveřejněny a to včetně uvedeného jména vkladatele příspěvku.

Vložit nový dotaz

Pavel

Otázka: 

Dobrý den, nemohl by Pivovar dávat pivo do sudů keg 15l na víkendové grilování akorát 20l je moc. Díky Pavel

Odpověď: 

Vážený pane Pavle,
opravu netuším, zda by mohli být pivovarníci tak flexibilní, každopádně jim váš požadavek předám. V nabídce ale najdete 10l soudky a pokud by i to nebylo vyhovující, pak odstartujte grilovací párty už v pátek a rozložte konzumaci dvacítkového soudku rovnoměrně na celý víkend. To už by mohlo být tak akorát.
Přejeme příjemné jarní grilování.
Markéta Bučoková, PR
 

Jana

Otázka: 

Vážení,

zajímá mě, jak dlouho ještě bude "dočasně" uzavřené hradní safari. Mám za to, že slušní návštěvníci, a především děti, by si znovuotevření zasloužili. Třeba i bez možnosti zvířata krmit.
Děkuji za odpověď.

Odpověď: 

Vážená paní Jano,
naprosto s Vámi souhlasím, ale bohužel vedle slušných návštěvníků se najdou i takoví, kteří neváhají zvířata nakrmit nevhodným pamlskem, což bývá fatální (lednová velmi smutná událost v zoo Hluboká nad Vltavou http://www.jcted.cz/71114-v-zoo-hluboka-uhynula-brezi-samice-losa-navstevnici-ji-nakrmili-nevhodnou-potravou/). Proto byla zvolena cesta uzavření safari před možnými zdravotními komplikacemi zvířat. Aktuálně se čeká na náhradní díly do zničených automatů na krmivo. Mimochodem i automaty byly zničeny návštěvníky. Jakmile budou automaty opraveny, safari se veřejnosti opětovně otevře. Prosíme o trpělivost. Je to v zájmu zdraví zvířat. V březnovém Zpravodaji je celá nepříjemná situace vysvětlena.
Markéta Bučoková, PR

Miroslav Štěpánek

Otázka: 

Mohl by někdo odstranit dopravní značku parkování pro Žaluzie Sosna Na Ohradě, když už tam prodejna neexistuje?
Aby tam náhodou nezačala policie vybírat pokuty,
když se tam parkuje.

Odpověď: 

Vážený pane Miroslave,
děkujeme za upozornění. Odstranění značky je již zadáno a stane se tak. 
Markéta Bučoková, PR

Pavla

Otázka: 

Dobrý den, v novém čísle zpravodaje města píšete o dohlížení na bezpečnost městské policie před základními školami. Chtěla jsem se zeptat, proč také alespoň někdy nehlídá městská policie bezpečnost u ZŠ Povážská? Celkově mi přijde, že je tato část města dost opomíjená. Děkuji

Odpověď: 

Vážená paní Pavlo,
ani lokalita u ZŠ Povážská není opomíjena dohledem městské policie. I v těchto místech se provádí namátkové kontroly.
Markéta Bučoková, PR

 

Kamča

Otázka: 

Dobrý den, zveřejňuje město Strakonice platy zaměstnanců městských organizací? Pokud ano, tak kde? Děkuji, Kamča

Odpověď: 

Vážená paní Kamilo,
platy zaměstnanců příspěvkoívých organizací nejnou městem Strakonice zveřejňovány.
Markéta Bučoková, PR

Václav

Otázka: 

Dobrý den,
děkuji za odpověď na můj dotaz o pořizování záznamů ze zasedání rady města. Ty jsou neveřejná. Ale zasedání zastupitelstva je veřejné a z toho by mohly být pořizované záznamy. Budou? Děkuji.

Odpověď: 

Vážený pane Václave,
záznamy z jednání ZM jsou pořizovány a jsou také pravidelně zveřejňovány na stránkách města: http://www.strakonice.eu/jednani/800
Markéta Bučoková, PR

Václav

Otázka: 

Dobrý den,
proč nejsou pořizované nahrávky ze zadání rady města? Děkuji za odpověď.

Odpověď: 

Vážený pane Václave,
dle zákona 128/2000 Sb. o obcích je jednání rady města neveřejné. Proto ani zvukový záznam není pořizován.
Markéta Bučoková, PR

Josef Zeman

Otázka: 

Dobrý den.
Naproti domu č.p.428 je vytrhaná dlažba na chodníku.
Vzhledem k tomu, že je to jediný chodník v této části ulice, prosím o urychlenou opravu.
Fotku mám k dispozici, ale zde se nedá vložit.
S pozdravem Josef Zeman.

Odpověď: 

Vážený pane Josefe,
děkujeme za připomínku. Technické služby přislíbily suchou opravu (jinak v těchto klimatických podmínkác nelze řešit), konečnou opravu zajistí v jarních měsících.
Markéta Bučoková, PR

Pavel Nedvěd

Otázka: 

Dobrý den. Jsou sice mnohem závažnější problémy, ale přesto bych měl jednu připomínku. U Terna, BNK a vietnamské prodejny (jedná se o pozemek města) často nelze zaparkovat, auta nemají za sklem parkovačku a některá zde stojí často celý den, přestože je zde parkování omezené na 2 hodiny. Bylo by možné provádět zde častější kontroly, případně umístit parkovací automat? Kdyby tady auta neparkovala celý den, pak by se mohly rozšířit parkovací pruhy, neboť dnešní auta jsou širší a při neohleduplnosti některých řidičů dochází při otevírání dveří k poškození sousedního vozu.
A ještě: bylo by možné dopravní značkou zdůraznit přednost zprava? Často zde dochází mezi řidiči k dohadům, kdo má přednost, ale především zde málokdo pravidlo přednosti zprava respektuje.
(Dotaz jsem vloni poslal městské policii, ale bez odezvy). Děkuji.

Odpověď: 

Vážený pane Pavle,
děkujeme za podnět. Městská policie zde namátkové kontroly provádí a protože o problému ví, kontroly budou častější. Co se týče parkovacího automatu, zaslala jsem podnět na odbor dopravy, který se celou záležitostí bude zabývat na jednání dopravní komise a to včetně případného řešení dopravní značky.
Na většině parkovišť nejsou dopravní značky a v tu chvíli platí přednost zprava a to i v případě, že jede auto rovně, tedy pocitově po hlavní silnici. Toto pravidlo by měli všichni řidiči respektovat.
Markéta Bučoková, PR

Petr

Otázka: 

Dobrý den, nemůžete opravit napříč prohlubeň (propadlou) vozovku v ulici Prof. Skupy mezi domy 658 a 659 už mi tam 2x praskla pružina na autě díky Petr

Odpověď: 

Vážený pane Petře,
děkujeme za upozornění. Předala jsem podnět na technické služby. Vzhledem k současným klimatickým podmínkám se nebalí asfalt, takže technické služby přislíbily provizorní opravu a po jarním úklidu bude zařazeno do programu oprav.
Markéta Bučoková, PR

Kamča

Otázka: 

Dobrý den, je někde tady na webu nebo jinde seznam nemovitosti, které vlastní město Strakonice?

Odpověď: 

Vážená paní Kamčo,
ne, taková databáze na webových stránkách města neexistuje. Pokud potřebuje informace k určité nemovitosti, obraťte se na majetkový odbor městského úřadu.
Markéta Bučoková, PR

Lenka

Otázka: 

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, jaké plány má město s druhou částí ulice Mlýnská. Současný stav chodníků a betonových podpěr domů je katastrofální. Oblast teras pod Hvězdou byl v době výstavby jistě dobrý záměr,
v současnosti slouží jako venkovní WC a místo, kde se shromažďují lidé holdující návykovým látkám, ponejvíce neplnoleté děti. Místo se stává pro běžné obyvatele v podstatě neprůchodné. Bohužel kontrola ze strany městské policie spočívá v průjezdu ulicí automobilem, což samozřejmě nereší to, co se děje v prostoru mezi ulicí a tokem řeky. Stejný problém je i v prostoru schodiště a pasáže Hvězda, které se stalo místem shlukování adolescentů, trávících čas požíváním návykových látek a odhazováním odpadků. Kontrola ze strany městské policie by v těchto místech měla být výrazně častější, právě proto, že jde o neplnoleté osoby.
Děkuji za odpověď

Odpověď: 

Vážená paní Lenko,
lokalita terasy Mlýnská je prodána soukromému investorovi, který zde plánuje stavbu obytného domu na rohu ulic Ellerova a Mlýnská. V tuto chvíli je investorem zpracovávána projektová dokumentace na stavbu domu a následovat by mělo vydání stavebního povolení. Součástí stavby bude přeložka páteřní kanalizace, která se nachází na pozemku. Součástí stavby budou i podzemní garáže pro nájemníky a v sousedství domu v přilehlé ulici Mlýnská dojde k rekonstrukci  parkovacích míst, jejichž počet se mírně navýší. Realizací tohoto projektu dojde k zániku teras, které budou nahrazeny nájemním domem o kapacitě zhruba 40 - 50 bytů a zániku problematického a neudržovaného místa, které jinak přitahuje osoby na okraji společnosti.
Samotná ulice Mlýnská by měla projít rekonstrukcí, na niž má město zpracovanou projektovou dokumentaci. Bylo veřejně projednáváno a připomínkováno místními obyvateli. Opakovaně a zatím neúspěšně město žádalo o dotaci na revitalizaci, která by měla proběhnout v součinnosti s výstavbou zmiňovaného obytného domu na místě stávajících teras.
Co se týče pasáže Hvězda, tento objekt je v majetku soukromých majitelů, kteří zde provozují obchody a mělo by být v jejich zájmu udržovat pasáž v čistotě. Nicméně Vaše stížnost bude předána jako podnět městské policii, aby se na danou lokalitu v blízké budoucnosti více zaměřila.
Markéta Bučoková, PR

 

Petra

Otázka: 

Dobrý den, mám dotaz, nešlo by instalovat nějakou kameru přímo mezi autobusové a vlakové nádraží? Je to tam opravdu dost nebezpečné a navíc tam 1.1. 2023 hned po půlnoci napadli mého 16 letého syna ,když šel doprovodit kamarádky dva opilci a dost surově ho kopali a zbili. Vím od různých lidí, že tam opravdu není bezpečno a myslím, že by to jednou mohlo opravdu pro někoho zkončit nešťastně a proto je dobré tomu kamerovým systémem předcházet. Všem přeji pěkný Nový rok, lepší než ten náš. Děkuji Sladkovská

Odpověď: 

Vážená paní Petro,
kamerový systém je v této lokalitě zastoupen dostatečně. Několik kamer zde umístěných spravuje Správa železnic a zároveň k nim má přístup i policie, některé jsou napojeny přímo na policii. Ovšem je pravdou, že kamery ne vždy vše vyřeší. Městský kamerový dohlížecí systém má prioritně preventivní funkci a má vytvářet bezpečné zóny v exponovaných lokalitách. Ze své podstaty má páchání trestné činnosti předcházet, ale zcela ji globálně neřeší. Proto je lepší se problémovým místům, je-li to možné, vyhýbat.
Podle vyjádření velitele Městské policie Strakonice jsou ve jmenované lokalitě běžně prováděny namátkové kontroly.
Markéta Bučoková, PR

Roman Věženský

Otázka: 

Dobrý den,

daň z nemovitosti ve Strakonicích pro rok 2023 zůstala stejná, nebo došlo rozhodnutím městského zastupitelstva k jejímu navýšení?
Pokud došlo k jejímu navýšení, prosím o informaci o kolik procent.

Děkuji

Odpověď: 

Vážený pane Romane,
místní keoficient u daně z nemovitostí jehož úprava je v kompetenci obce zvýšen nebyl a ani vedení města nechystá jeho změnu do budoucnosti.
Markéta Bučoková, PR

 

Dominik

Otázka: 

Dobrý den, Chtěl bych se zeptat zda je v dohledné době v plánu nějáký obchvat Strakonic na silnici I/4. Dále bych se chtěl zeptat zda se v časovém horizontu 10-20 let uvažuje o protažení dálnice D4 dále třeba právě k obchvatu . A jako poslední dotaz bych se chtěl zeptat zda je v plánu oprava ulice Volyňská . Ulice je v hroznám stavu a více než 40 km/h se na ní prakticky nedá jet. Předem děkuji za odpovědi.

Odpověď: 

Vážený pane Dominiku,
v  plánu a dokonce už i v jednání je východní obchvat I/4 Strakonic ze směru Praha - Strážný. Jeho hlavním investorem ale bude Ředitelství silnic a dálnic ČR. Proto město začalo již po dokončení severního obchvatu jednat o jeho realizaci právě jak s ŘSD ČR, tak s Ministerstvem dopravy. 
Výstavba přeložky silnice I/4 – východní obchvat města Strakonice, ze směru Praha – Strážný a dále SRN, je již řešen v Územním plánu města Strakonice a koncepčně zpracován v Zásadách územního rozvoje Jihočeského kraje.
Předpokládá se dle vyjádření ŘSD ČR, že první kroky povedou k aktualizaci již existující technické studie s následným zajištěním procesu EIA.  
Rekonstrukce Volyňské ulice by měla začít v letošním roce. I zde je hlavním investorem ŘSD ČR a tudíž se město, jako minoritní investor, musí přizpůsobit podmínkám ŘSD.
Markéta Bučoková, PR

Jana

Otázka: 

Dobrý den.Má město nějaký sběrný sklad nábytku pro další využití? Budeme zařizovat nově pokoj a stávající nábytek je zachovalý a třeba by se někomu do začátků hodil. Je nám líto ho zničit a vyhodit. Děkuji za odpověď.

Odpověď: 

Vážená paní Jano,
skladem nábytku město nedisponuje. Zkuste nabídnout pomocí inzerce.
Markéta Bučoková, PR

Milena Pekarkova

Otázka: 

Dobry den, prosim o informaci, z jakeho duvodu bylo bylo dne 15.12. 2022 hlaseno v mestskem rohlase v 10.00 i v 15.00 hod. upozorneni na odstavku elektricke energie v oblasti Modlesovice a Hajska. Hlaseno bylo, ze odstavka bude dne 14.12. Cili oznamit to 15.12. jaksi postrada smysl. Dekuji za odpoved

Odpověď: 

Vážená paní Mileno,
stalo se tak nedopatřením. Omlouváme se. Na druhou stranu je skvělé vědět, že hlášení městského rozhlasu jsou veřejností registrována a to i v takovém případě, kdy se stane chyba.
Markéta Bučoková, PR

Dotazovatel

Otázka: 

Dobry den,
komu patri budova, v niz sidli mimo jine RC Beruska?
Kolik je zde najemniku? Jsou tam dalsi volne prostory pripadne byty?
Dekuji za odpoved

Odpověď: 

Vážený dotazovateli,
budova s čp. 194 je v majetku města Strakonice. V celém objektu jednotlivých učeben je celkem 9 nájemců. Prostory jsou obsazeny a není zde žádné volné místo, ani volný byt.
Markéta Bučoková, PR

Marie

Otázka: 

Dobrý den,
nebylo by možné vypnout semafory u Kauflandu v nočních hodinách až do 6. hodiny ranní? Touto dobou je minimální provoz od obchodní zóny a průjezd městem je tím zbyečně omezen.

Odpověď: 

Vážená paní Marie,
v tuto chvíli určitě ne. Provoz křižovatky je v tuto chvíli řešen společně s PČR a to kvůli šířce zmiňované komunikace vzhledem k chodcům.
Je tedy nezbytné ponechat světelnou signalizaci ve stávajícím režimu, aby měl chodec možnost bezpečného překonání křižovatky.
Markéta Bučoková, PR

Vávrová Zdena

Otázka: 

Nevím kam se mám už obrátit. V naší ulici Dubského parkují auta na chodnikach, značku zákazu stání řada lidí nerespektuje . Chci se zeptat, proč městská policie tudy většinou jen projede malokdy vybírá pokuty. Na můj dotaz Když jsem se ptala proč nevybírají pokuty mi bylo řečeno že jim někdo z města řekl že nemají jít proti lidem. Chci se teda zeptat jestli je to pravda a policie má zavírat oči když někdo porušuje předpisy. A ještě dotaz u stavby domu v Dubského ulici je už půl roku značka zákaz stání a blokuje 6 parkovacích míst. To někdo povolil? Stejně tak povolil někdo výjezdy z tohoto pozemku, je tam vybudovány výjezd ze strany a oni mají garáže zepředu. Jestli to někdo povolil na sídlišti tím ubude několik parkovacích míst.je to takhle povolené a kdo platil vjezd na pozemek ze strany? Domnívám se,že město. Zdena

Odpověď: 

Vážená paní Zdeno,
namátkové kontroly parkování provádí městská policie pravidelně a to po celém městě. Tvrzení o nevybírání pokud a nařízení směrem od města je alibistické a neexistuje. Předpokládám, že jste se dotazovala strážníků. V takovém případě jste si měla zaznamenat jeho služní číslo a věc by s konkrétním zaměstnancem byla řešena. Dopravní značky a zákony platí naprosto pro všechny a je zcela nemožné činit jakékoliv výjimky. Pokud byste v budoucnu řešila problém s porušováním dopravních předpisů, neváhejte volat MP Strakonice nebo PČR k vyřešení situace.
K druhé části vašeho dotazu: dopravní značení zákaz stání je zde umístěno z důvodu zásobování probíhající stavby na sousedním pozemku. Umisťování značení z tohoto důvodu není ničím výjimečným. Přes zimní měsíce je značení sejmuto a bude opět umístěno až začnou stavební práce. Vjezdy do garáže se nedostane vozidlo na pozemek kolem dvojdomku, který je občasně také nutné obsluhovat.
Markéta Bučoková, PR

Michaela Samková

Otázka: 

Dobrý den,
chápu, že oprava kruhového objezdu je nutná záležitost. Ale bylo by možné zajistit řízení křižovatky u teplárny dopravní policíí?
Doprava na této křižovatce je neskutečně velká, hlavně v době, kdy jedou lidé do práce a z práce.
Samková

Odpověď: 

Vážená paní Samková,
během opravy jmenované komunikace, která trvala od středy 30.11 do pátku 2.12. byl kyvadlový provoz řízen odborně proškolenými osobami, tak je je využíváno ve veětšině takových případů. Dopravní policie je nutná ve zcela jiných případech. 
Markéta Bučoková, PR

 

marie

Otázka: 

Mám dotaz ohledně MHD v září vyšel ve zpravodaji nový jízdní řád. který platí po 18.7.2022 do 10.12.2022. Od 5.9.2022 se změnil jízdní řád na 1 a 5.Chápu je to třeba, změní se. Proč ale není na autobusové zastávce upoutávka na změnu. Nikde to nebylo zveřejněno. To si musím vždy den dopředu než pojedu do města zjistit zda nedošlo k nějaké změně? Na internetu to uvedeno nebylo. Myslím, že by to nebyla taková práce vylepit na zastávky upozornění Pozor změna jízdního řádu.
Dále by mě zajímalo jak mají děti jezdit do školy na Povážskou, když je od 26.11 do 30.11. zrušena zastávka Ptákovická prodejna, povážská škola, Šumavská I a Šumavská II bez náhrady.Vím, že se kruhový objezd musí opravit, ale když už pustí dopravu nahoru na Podsrp můžou autobusy odbočit k Ptákovické prodejně zastavit na nastávce prodejnu objet a dále pokračovat na Podsrp. To mají děti z Modlešovic běhat na nádraží a z nádraží do školy? Myslím, že by to zajímalo i ostatní spoluobčany. Děkuji za odpověď

Odpověď: 

Vážená paní Burdová,

máte na mysli změny vedení MHD v rámci oprav ulic Zvolenská a Máchova? Pokud se jedná o tuto změnu, tak zcela jistě byla vylepena na dotčených zastávkách MHD a informace o změně byla a je uvedena na webových stránkách města v sekci praktické informace.

Výlepy zajišťuje a je za ně zodpovědný provozovatel MHD tedy společnost ČSAD STTRANS.

Co se týče opravy kruhové křižovatky směr Podsrp, ta je prováděna Ředitelstvím silnic a dálnic ČR a provozovatelem linek MHD. Proč jsou linky vedeny právě tímto způsobem je dotaz spíše na společnost ČSAD STTRANS nikoliv na město, které není investorem a nemůže tedy do procesu uzavírky a následných opatření zasahovat.
Každopádně se jedná o tři pracovní dny, po které je nezbytné dotčené místo uzavřít a bylo s předstihem oznámeno, aby si případně i rodiče mohli zajistit bezpečnou cestu pro své děti.

Chápu, že jde o nepříjemnost, ale musí se strpět, aby průjezd křižovatkou byl bezpečný.

Řada řidičů si na stav vozovky již delší dobu stěžovala. Silnice je v majetku ŘSD ČR a město nemohlo opravu zajistit.

Děkujeme všem za pochopení.
Markéta Bučoková, PR

Petr

Otázka: 

Dobrý den,
první sněhová nadílka je za námi a po sněhu na místních komunikací nám zůstalo ležet překvapení v podobě posypového materiálu, velikosti vhodného pro betonovou směs. Také jste si všimli občané, kamenivo o velikosti až 26 mm. Nevím zda tato velikost posypu je opravdu vhodná pro ošetření městských komunikací, už vidím ty auta po sezóně a časté čištění kanalizace od nahromaděného štěrku. Drobnější materiál typu 4/8 není v nabídce?

Odpověď: 

Vážený pane Petře,
údržbu na komunikacích ve vlastnictví města zajišťují techncké služby a ty frakci 26 mm na posyp nepoužívají a to právě z důvodu škody, kterou by způsobila na posypové technice. Pokud se taková frakce na vozovce objevila, pak nebyla zcela jistě od zimní údržby zajišťované technickými službami.
Markéta Bučoková, PR

Lucie

Otázka: 

Dobrý den,
minulý týden jsme byli od 17.30 na pohádce v kině Oko. Celou dobu tam byla neskutečná zima a to tam seděly i děti. Vzájemně jsme se drželi za ruce a zahřivali jsme si je a celou dobu jsme měli na sobě bundy i kabáty. Nevím, proč je u WC v kině zřízena šatna, když si za prvé nikdo nevyužívá a za druhé nemá cenu si tam cokoliv odkládat, protože svršky máte na sobě celou dobu filmu. Ptala jsem se známých a ty mi řekli, za jiné pohádce v jiný den to bylo stejné a že běhala dětem do bufetu pro čaj. Takže městské kulturní středisko nechá děti v kině klepat kosu? Nebo ať vedoucí napíše na web - vezměte si sebou 3 svetry, sice hrajeme, ale netopíme.

Odpověď: 

Vážená paní Lucie,
zpětně se taková situace velmi těžko řeší. Doporučuji ihned na místě kontaktovat obsluhu se stížností.
Markéta Bučoková, PR

Stáňa

Otázka: 

Dobrý den, chci se zeptat zda by bylo možné odstranit lavičku u náhonu směr od parkoviště k Tržní ulici. Tato lavička asi byla určena pro odpočinek a posezení. Ale ve skutečnosti se zde ve večerních a nočních hodinách schází omladina a holdují alkoholu atd. Je zde hrozný nepořádek, který se snaží uklízet technické služby.
Již tento návrh byl řešen telefonicky,ale zatím se nic neděje. Skoro máme obavy tudy procházet.

Moc děkuji

Odpověď: 

Dobrý den, chci se zeptat zda by bylo možné odstranit lavičku u náhonu směr od parkoviště k Tržní ulici. Tato lavička asi byla určena pro odpočinek a posezení. Ale ve skutečnosti se zde ve večerních a nočních hodinách schází omladina a holdují alkoholu atd. Je zde hrozný nepořádek, který se snaží uklízet technické služby.
Již tento návrh byl řešen telefonicky,ale zatím se nic neděje. Skoro máme obavy tudy procházet.