Město Strakonice

Novinky ze Strakonic

Czech English French German Ukrainian

Oficiální www stránky města

Zde můžete napsat své dotazy, náměty a připomínky adresované Městskému úřadu Strakonice.

Příspěvky do rubriky „dotazy, náměty, připomínky“ jsou přispěvovateli vkládány na základě dobrovolnosti. Po zpracování odpovědnou osobou budou příspěvky zveřejněny a to včetně uvedeného jména vkladatele příspěvku.

Vložit nový dotaz

Jan Kříž

Otázka: 

Dobrý den.
Zajímá mně jestli se uvažuje o opravě ulice BEZDĚKOVSKÁ??? Je to hotový tankodrom
DĚKUJI.

Odpověď: 

Vážený pane Jane,

ano, rekonstrukce Bezděkovské ulice je prioritou se kterou se počítá ihned po dokončení celkové rekonstrukce Volyňské ulice.
Markéta Bučoková, PR

Simona

Otázka: 

Dobrý den,

od začátku července nesvítí lampa v ulici Povážská, konkrétněji přímo před barákem číslo 258. Chtěla bych se zeptat, zda by bylo možné zajistit nápravu. Předem děkuji za odpověď.

Odpověď: 

Vážená paní Simono,

na základě vašeho upozornění technické služby ihned opravily porouchanou lampu. Pro tyto účely máme zřízenu v aplikace Strakonice v mobilu sekci závady, kam je možné včetně fotodokumentace vkládat zjištěné nedostatky ve městě a ty následně dle poskytnutých možností přiřadit odpovědné osobě. Takto zaregistrované poruchy jsou s okamžitou platností řešeny. Je pravdou, že není požné podchytit takovéto drobné nedostatky, ale díky spolupráci vás obyvatel města, je možné společně řešit. Děkujeme za spolupráci.
Markéta Bučoková, PR

Petr

Otázka: 

Zdravím budete pokračovat v opravě chodníku v ulici Profesora Skupy jsou tam třeba jiné části chodníku k opravě než tenhle kousek který se opravil. Byla by třeba pomalu celá ulice

Odpověď: 

Vážený pane Petře,

každoročně se opravují místa, která to nutně potřebují a vedle toho se provádějí kompletní rekonstrukce vytipovaných komunikací a přilehlých chodníků. Zcela jistě se bude v příštím roce s dílčími opravami jmenované ulice pokračovat a co se týče rekonstrukce celé ulice, je v plánu. Je hotová projektová dokumentace, jedná se o velmi nákladnou investiční akci, ovšem nyní je prioritou Volyňská ulice s jejíž opravou by se mělo začít na začátku nového roku.
Markéta Bučoková, PR

Pavel

Otázka: 

Dobrý den. Za hřbitovem, kde jsou řadové garáže, na pozemku města (1120/2) je v těsném sousedství garáží mnoho náletových dřevin. Jejich kořeny i samotné nadzemní části začínají poškozovat některé krajní garáže, ale i garáže uvnitř bloků. Na některých místech také brání ve výhledu při výjezdu z garáží. Nehledě k tomu, že kolem těchto stromů a křovisek se drží listí a někdy i větrem naváté papíry a je tak zde potencionální nebezpečí vzniku a rozšíření požáru. A další připomínka: podél příjezdové komunikace je odvodňovací strouha končící kanálem, kterou v minulosti TS čistily. Bylo by tedy možné, aby Technické služby na výše uvedeném pozemku odstranily náletové dřeviny a vyčistily strouhu? Děkuji.

Odpověď: 

Vážený pane Pavle,

děkujeme za upozornění. Mohla bych Vás požádat o specifikaci či zaslání fotografie? Pozemek, který zmiňujete je poměrně rozsáhlý, potřebovala bych pro TS upřesnit. Pokud máte v mobilu aplikaci "Strakonice v mobilu", nechá se v záložce "Závady" vložit přesně místo včetně fotografie a přiřadit k příslušnému typu závady. Odpovědný pracovník tak bude ihned řešit. Pokud aplikaci nemáte, zašlete, prosím foto na moji e-mailovou sdresu: marketa.bucokova@mu-st.cz, předám k řešení.
Přeji příjemné adventní dny.

Markéta Bučoková  

 

Petr

Otázka: 

Dobrý den, prý, se má stavět centrum pro uprchlíky že Sírie na cestě K Dražejovu je to pravda?

Odpověď: 

Vážený pane Petře,

nepravdy a pomluvy se šíří velmi rychle a uvěřit jim není obtížné. Žádné takové ani podobné centrum se budovat nebude.
Markéta Bučoková, PR

Lenka

Otázka: 

Dobrý den chtěla bych se zeptat co se děje v ul.Profesora Skupy na začátku ulice je tam zdemlovaný chodník děkuji za odpověď.

Odpověď: 

Vážená paní Lenko,

v ulici město provádí dílčí opravy povrchu komunikace.
Markéta Bučoková, PR

Michaela

Otázka: 

Dobrý den chtěla bych se zeptat na občanku co zde žije s námi ve Strakonicích jedna se nejspíše o bezdomovkyni,která ještě nedávno ,,bydlela,, ve křoví u podchodu nedaleko školy F.L.Čelakovského.Zde už ,,nebydlí,, a díky bohu chodí tam děti a i já z ní mám strach.Ale vrací se sem sedí na lavičce popíjí jedno pivo za druhým a je nepříjemná řve na lidi je to nutné mít takovou občanku zrovna u nás ve Strakonicích? Ví o této občance vůbec město? Děkuji za odpověď.

Odpověď: 

Vážená paní Michaelo,

bohužel pravděpodobně každé město má své lidi žijící na ulici a to dokonce i přesto, že jim nikdo pobyt na území města nenabídl. Obvykle městská policie společně se sociálními pracovníky nabízí těmto lidem pomoc, ale z důvodů absolutní absence nechopnosti dodržovat jakákoliv pravidla, pomoc odmítají a raději volí dobrovolný pobyt na ulici. Pokud by paní obtěžovala okolí, pak bych Vás prosila, ihned volejte městskou policii, která situaci, alespoň krátkodobě, vyřeší.
Markéta Bučoková, PR  

Barbora Šímová

Otázka: 

Dobrý den,
uvažuje město o zřízení sdílených kol nebo koloběžek jako je to např. v Písku?
Myslím, že by tato služba byla super zejména pokud by dosahovala i na přilehlé obce.
děkuji za odpověď
Šímová

Odpověď: 

Vážená paní Barboro,

město o zavedení takové služby neuvažuje. Je možné, že ve velkých mšstech je tento druh mikromobility hojně využívaný, v našem městě je spíše slyšet odpůrce těchto elektrovozítek, kteří mnohdy svou nebezpečnou jízdou ohrožují nejen chodce, ale i sami sebe. A to především tím, že nepoužívají přilby a často využívají k jízdě chodníky. Právě jízda po chodníku je velmi nebezpečná, protože elektrokoleběžka má schopnost vyvinout poměrně velkou rychlost a je zcela bezhlučná. V takové chvíli stačí chodcův krok stranou a může dojít k nehodě.
Markéta Bučoková, PR  

Aneta

Otázka: 

Dobrý den, uvažuje se v nejbližší době o rekonstrukci ulice Arch. Dubského. Dekuji

Odpověď: 

Vážená paní Aneto,

určitě se na ulici Arch. Dubského nezapomnělo, nicméně aktuálně není její oprava v plánu. Během roku se provádějí dílčí opravy komunikací i chodníků napříč celým městem a to dle nezbytnosti a finančních možností města. 
Markéta Bučoková, PR

Adam

Otázka: 

Dobrý den,
zvažuje město častější kontroly u nového skateparku za zimním stadion (do kterého mimochodem vložilo nemalé možná až zbytečné prostředky). Pro mě jako uživatele zimního stadionu je o strach u zimního stadionu parkovat auto. V neposlední řadě se tam schází výrazně nezletilí (rozumějte 16 a méně let), kteří zde kouří a popíjejí alkohol. Očividně se problém pouze přesunul od plaveckého stadionu k hokejovému stadionu. Možná by bylo lepší investovat tyto prostředky do opravy střechy zimního stadiony případně opravy částí plaveckého stadionu.

Předem děkuji za odpověď.

Odpověď: 

Vážený pane Adame,
podle vyjádření městské policie jsou kontroly v této lokalitě pravidelně prováděny. Strážníci se zaměří na konzumaci alkoholu, byť v tomto místě není dle OZV 5/2021 vydán zákaz požívání alkoholu na veřejném prostranství. Kouřením na veřejnosti se takto jednající osoby ničeho nedopouštějí.
Co se oprav sportovišť týče například v loňském roce bylo investováno do rekonstrukce plaveckého areálu téměř 23 mil. korun. Do oprav zimního stadionu se během roku 2022 investovalo 9 mil. korun. V letošním roce je situace obdobná. Bez investic a údržby by funkčnost těchto zařízení byla značně komplikovaná.
Markéta Bučoková, PR

Petr

Otázka: 

Dobrý den, neuvažuje město o výstavbě bioplynové stanice k ČOV

Odpověď: 

Vážený pane Petře,

v tuto chvíli o takové investici město neuvažuje. Tím ovšem není řečeno, že k ní nikdy nedojde, ale prozatím jsou zkušenosti z jiných měst a regionů nepřesvědčivé.
Markéta Bučoková, PR

Květa Hůrková

Otázka: 

Dobrý den, můžete mi prosím poradit, na koho se obrátit se žádostí o zřízení parkovacího místa na Sídlišti 1. máje? Mým rodičům, kteří zde bydlí, je více než 80 let. Auto používají téměř denně, jejich pohyblivost a fyzická kondice se zhoršují. Pokud musejí parkovat daleko od domu, je pro tatínka chůze o dvou holích čím dál tím těžší fyzický výkon. Můžete mi pomoci? Děkuji za odpověď, Květa

Odpověď: 

Vážená paní Květo,

vyhrazené parkovací místo se povoluje na základě žádosti o povolení zvláštního užívání pozemní komunikace. Ve Strakonicích se vyhrazené parkovací místo povoluje osobám s  průkazem ZTP/P. Doporučuji navštívit silniční správní úřad odboru dopravy v ulici Krále Jiřího z Poděbrad a na místě se domluvit o možnostech.

Markétra Bučoková, PR

Lubor

Otázka: 

Dobrý den,

proč v kině před filmem neběží žádné upoutávky na další filmy, ale jen pořád dokola ty samé reklamy? Jinde (Volyně, Vodňany, Vimperk) je tomu naopak - žádná reklama, ale upoutávky na filmy. Paní v pokladně, ani pan uvadeč tradičně již nevěděli a paní Bernasová je na basketu a nereaguje. Lubor

Odpověď: 

Vážený pane Lubore,
typ upoutávky či prezentace placené reklamy je čistě na rozhodnutí vedení konkrétní organizace. Jestliže je volena reklama, pak je to za účelem běžného finančního profitu nebo prezentace partnerů. V případě filmů s očekávanou vysokou popularitou jsou upoutávky na takové snímky prezentovány před jednotlivými představeními.
Markéta Bučoková, PR    

František Listopad

Otázka: 

Dobrý den,

bylo by možné instalovat u přístupových schodů k č.p. 358 v Povážské ulici (u parkoviště) odpadkový koš? V prostoru schodiště se schází děti ze ZŠ Povážská a je zde neskutečný nepořádek. Předem děkuji za odpověď.

Odpověď: 

Vážený pane Františku,

na jednom ze schodišť by odpadkový koš měl být. Nicméně, váš požadavek jsem předala na odbor rozvoje k prověření. Praxe je taková, že odpadkové koše se umísťují na křižovatky frekventovaných pěších tras, zda bude možné vašemu přání vyhovět, musí posoudit městský architekt.
Markéta Bučoková, PR

Karel

Otázka: 

Dobrý den.
Zajímalo by mě, kudy měla dále vést čtyřproudá silnice od mostu J. Palacha ve směru k teplárně. Podle nejistých informací měla být zbourána zástavba naproti teplárně. A kudy dál? Dochovaly se nějaké vize z této doby?

Odpověď: 

Vážený pane Karle,
zkoušela jsem zjišťovat podrobnosti k vašemu dotazu. V tuto chvíli mám pouze informace v úrovni spíše domněnek a to v takové míře, že existoval záměr, zhruba někdy v začátku sedmdesátých let, vybudovat magistrálu téměř středem města. Levá uliční čára v Komenského ulici měla být demolována a čtyřproudá komunikace měla pokračovat i za přemostěním. Proč nebyl projekt dotažen do konce dnes již nikdo netuší, snad pokud se podaří nalézt v archivu záznamy, budeme vědět více. Na zjišťování informací pracují kolegové ze stavebního úřadu a z odboru rozvoje. Jakmile něco zjistíme, ráda informace zprostředkuji. Můžete mně napsat na e-mail a pokud budou k dispozici i výkresy, mohu poslat scan. Obecně je ovšem tato stavební úprava považována za mírně řečeno nezdařilou. Ale to je otázkou individuálního pohledu.
Markéta Bučoková, PR

Patrik

Otázka: 

Dobrý den chci se zeptat jak je to s výměnou staré popelnice a jaký je poplatek díky ema

Odpověď: 

Vážený pane Patriku,

kontaktujte Technické služby Strakonice, odpadové hospodářství 380 420 435  a po domluvě vám bude popelnice vyměněna.
Markéta Bučoková, PR

Petr

Otázka: 

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jakým prostředkem na plevel strikají chodníky po městě zda to není moc škodlivé? Díky Petr

Odpověď: 

Vážený pane Petře,

v rámci města se k hubení plevelů využívá schválený prostředek Agro Klasic, který obsahuje jen nepatrné množství glyfosátů. Aby tento postřik byl účinný a rosltiny ho do sebe lépe přijaly, používá se v kombinaci s dusíkatým hnojivem DAM 390. Město má na tuto činnost sjednanou dodavatelskou odbornou firmu.
Markéta Bučoková, PR

Stanislav

Otázka: 

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, zda město neuvažuje o zřízení úsekového měření na severním obchvatu města, či jak jinak hodlá řešit, že se z tohoto místa každou noc stává závodní dráha?

Odpověď: 

Vážený pane Stanislave,

úsekové měření se v této lokalitě neplánuje. Kontroly rychlosti zde provádí Policie ČR.
Markéta Bučoková, PR

Rubáková

Otázka: 

Dobrý den,
v ulici Stavbařů se začaly budovat polozapuštěné kontejnery, čímž dojde, jestli se nemýlím, ke zrušení několika parkovacích míst (kolika přesně?). Proto bych se chtěla zeptat, zda budou tyto parkovací místa někde nahrazena? Protože v této lokalitě i přilehlých ulicích je parkování už takto problematické a tímto se ještě zhorší.
Děkuji za odpověď,
Rubáková

Odpověď: 

Vážená paní,

výstavba polozapuštěných kontejnerových stání je službou pro občany, kteří tak mají v komfortní dochozí vzdálenosti možnost odložení a uskladnění odpadu. Najít vždy vhodné místo pro jejich lokaci není jednoduché. Musí být zachována bezpečnost silničního provozu, dostatečná obslužnost co do prostoru pro vyvážení samotných kontejnerů a musí být vybudována na pozemcích města. Splnit tyto podmínky znamená příklon ke kompromisu v podobě ubrání městské zeleně či snížení počtu parkovacích míst. Ta ovšem město hodlá v budoucnu nahradit výstavbou parkovacího domu a parkoviště poblíž restaurace U dudáka. Postupně v centru města, kde jen to podmínky dovolují, parkovací místa vznikají.
Markéta Bučoková, PR    

Ladislav Šimek

Otázka: 

V tisku se pořád píše o hitparádě bordelu, odpadcích apod. Proč město nezřídí jakoukoliv kontrolní obchůzku z řad kohokoliv - co veřejně prospěšné práce místo pokut osobám, které si z toho nic nedělají, protože nic nemají? Proč neustále paní Krejčová mlátí prázdnou slámu? Ty osoby dotyčné to stejně nečtou. Když sbírám po městě odpadky, tak je to také nekonečný příběh. Úředníci, který je na městě habakuk a mají ještě extra záchod, si udělají brigádu jednou za rok, aby tam mohl pan Brůžek zapozovat do fotoaparátu.

Odpověď: 

Vážený pane Ladislave,

odložení starých nepotřebných věcí do sběrného dvora - zdarma, odpady pro občany města  - zdarma. Systém je nastaven tak, aby finančně nezatěžoval domácnosti a přesto je tak obtížné chovat se zodpovědně k pořádku ve městě. Odhazování odpadků je přímo zakázáno zákonem
a každý má povinnost jednat tak, aby nedošlo k poškození životního prostředí. Zřídka je pachatel přistižen při činu a jediné co zbývá na místě samotném, je výsledek nezodpovědného chování. K tomu obvykle dochází v průběhu noci, kdy u popelnic končí staré, nepotřebné, nadměrné věci z domácností.
Asi se shodneme, že rozhodně není výchovné nechat jednu skupinu obyvatel, aby nepořádek beztrestně produkovala, zatímco jiná skupina, ať na ni osobně pohlížíte dle svého uvážení, ho bude odklízet. Dokud se nenaučíme chránit si okolí svého bydliště a bude nám zcela lhostejné, jak město vypadá, nezbyde nic jiného nežli „mlátit prázdnou slámu“. Nebo naopak může rodina mladé „odhazovače“ poučit a ti starší, zkušenější by měli jít příkladem.  
Nepříjemnou zprávou je, že pokud se pachatel takového jednání odhalí, pak mu hrozí pokuta případně i Vámi zmiňované obecně prospěšné práce. Ty ovšem může nařídit výhradně soud.
Markéta Bučoková, PR

Michaela

Otázka: 

Dobrý den,
připravuje, prosím, město do budoucna nějakou lokalitu jako místo pro stavební pozemky pro rodinné domy?
Děkuji
Michaela

Odpověď: 

Vážená paní Michaelo,
v tuto chvíli město takovou lokalitou nedisponuje. Zkuste se orientovat na soukromé vlastníky pozemků.
Markéta Bučoková, PR

Andrej

Otázka: 

Dobrý den. Prosím Vás, nešlo by zřídit přechod pro chodce na ulice Radomyšlská před odbočkou do ulice Na Výsluní? Letos do domků v této ulice přestěhovalo několik rodin, chodník je však jen na opačné straně ulice Radomyšlská a docházení mladších dětí do školy silnicí s výjezdem z města občas může být nebezpečné. Děkuji!

Odpověď: 

Vážený pane Andreji,

zhruba na přelomu měsíců října a listopadu bude ve jmenované ulici zřízené místo pro přecházení snížením obruby a installací slepecké dlažby.
Markéta Bučoková, PR

Novotný

Otázka: 

V ulici Heydukova již předminulý týden muž pouze kuchyňským nožem vyškrabával trávu z chodníku před vstupem do areálu bývalých pekáren naproti areálu č. 349. Zůstaly tam 2 hromady trávy a už více než 2 týdny je nikdo neodvezl. Předpokládám že je to městský chodník, tak proč to nikdo neuklidí. P.S. Telefony v Technický službách nikdo již týden nebere a na email poslaný minulý pondělí mi dodnes nikdo neopověděl.

Odpověď: 

Vážený pane Novotný,

předmětný chodník není v majetku města. Jeho údržbu i následné uklizení plochy tedy musí plně zajistit majitel. 
Markéta Bučoková, PR

Aleš Novotný

Otázka: 

Zdravím,
Díky za info ohledně instalace dopravní značky u odbočky do ulice Prof. Skupy (viz můj dotaz z 23.6.2023). Značka je už skutečně na místě. Jedná se sice "jen" o Zákaz stání vozidel nad 3,5 t, ale prozatím se zdá, že to funguje, tak tomu dáme šanci. Vzhledem k rychlosti řešení to vypadá, že k intalaci značky by došlo i bez "občanské iniciativy", proto bych chtěl touto cestou poděkovat všem, kteří se o to zasloužili. Je příjemné vědět, že i drobné lokální problémy (jakkoliv se mohou zdát banální) jsou řešeny, aniž by na ně musel někdo upozorňovat.
Přeji pěkný den

Odpověď: 

Vážený pane Aleši,

jak sám píšete, drobné lokální problémy se řeší téměř denně, ale pro svoji ne-důležitost mnohdy zapadnou, nepíše se o nich a jsou vlastně samozřejmostí. Takových věcí je celá řada a proto vaše poděkování těm, kteří stojí za myšlenkou až po ty, kteří realizovali, zcela určitě udělá radost (obecně se velmi málo využívá síly chvály). Vyřizuji, děkuji a přeji příjemné dny.
Markéta Bučoková, PR

Lejskova

Otázka: 

Dobrý den, proč už nejsou na úřadě na Velkém náměstí nad bankou dámské WC? Pro muže zůstaly. Budujete venkovni, ale na úřadě jste je zrusili

Odpověď: 

Vážená paní Lejsková,
toalety v budově městského úřadu Na Stráži čp. 270 byly určeny primárně klientům úřadu. Praxe ale ukázala, že jsou využívány spíše jako veřejné toalety, ke kterým návštěvnící přistupí poněkud svérázně a zanechávají je v nepříliš přívětivém stavu. Proto bylo rozhodnuto o znepřístupnění. Vznikne-li v budoucnu potřeba toalety opětovně zpřístupnit, bude se postupovat na základě vzniklých požadavků. 
Veřejnosti slouží právě budované veřejné toalety, které vznikají napříč celým městem. Odpovídají nejvyšším požadavkům a není důvod, aby je veřejnost nevyužívala.  
Markéta Bučoková, PR