Město Strakonice

Novinky ze Strakonic

Oficiální www stránky města

Czech English French German Ukrainian

Židovský hřbitov

Západně od Strakonic se u silnice na Pracejovice nachází starobylý židovský hřbitov. Po zboření židovské synagogy (nejstarší modlitebna shořela roku 1741, stará synagoga se zřítila v roce 1858, nová synagoga byla zbořena v roce 1956) je židovský hřbitov jednou z mála památek na tuto významnou komunitu, která se nesmazatelně zapsala do historie města, především jeho textilního průmyslu.

Svatováclavský hřbitov

V okolí kostela sv. Václava se nachází svatováclavský hřbitov, na území zaniklé osady Lom. Vznikl na přelomu 13. a 14. století, v době kdy byl založen Bavorem III. kostel sv. Václava s farou ve starobylé osadě. Postupem doby se stal jediným strakonickým hřbitovem. Jeho starobylost dokládá i řada náhrobků ze 16. století, které jsou osazeny do podlahy kostela. Jeho půda byla vždy půdou posvěcenou. Nejprve se rozprostíral v těsném okolí kostela, postupem doby byl rozšířen až do dnešní rozlohy.

Podsrpenský hřbitov

Hřbitov se nachází vedle státní silnice vedoucí do Českých Budějovic. Je obehnán kamennou zdí. Na vstupní bráně s maltézským křížem je nápis: "Co vy jste, to my jsme byli, co my jsme, to vy budete." Uprostřed hřbitova stojí velký kamenný kříž z 19. století. Po roce 1837 je na opačné straně hřbitova postavena malá márnice.