Město Strakonice

Novinky ze Strakonic

Czech English French German Ukrainian

Oficiální www stránky města

Délka: 12 km
Počet zastavení: 7

Vydejte se po stopách místní dudácké tradice a věhlasného strakonického dudáka Švandy. Navštívíte místa, kudy chodil, hrál a rozdával radost.

Na cestě vás čekají dvě posezení a sedm zastavení, kde se z informačních tabulí dozvíte řadu zajímavostí doplněných o fotografie ze současnosti i dob dávno minulých.

Trasa začíná na strakonickém hradě. Cestou z hradu půjdete údolím podél řeky Otavy v minulosti proslulé rýžováním zlata. První výstup vás bude čekat na Šibeniční vrch, kde v minulosti stávala kamenná šibenice a kde se v 16.-18. století vykonávalo právo hrdelní. Právě pod ní měl podle jedné z pověstí hrát Švanda dudák čertům, podle jiné divým ženám. Jisté je, že přišel o čarovnou moc svých dud, ale zachránil si duši. Na trase budete dále moci obdivovat přírodní krásy vrchů Ryšová, Hliničná či Kuřidlo. Ti z vás, kteří rádi zdolávají vrcholky, mohou u šestého zastavení odbočit a vystoupat na vrchol Kuřidla. Stezka pokračuje do osady Dražejov, kde Švanda často hrával pro zábavu. Odtud se už vydáte zpět směrem ke Strakonicím. Příjemná procházka podél řeky Otavy vás zavede na strakonické Podskalí a protější vrch Kalvárie. Zde byl na místním hřbitově údajně Švanda pochován. Hřbitov byl sice zrušen, ale jako strážce hrobu zde stále stojí 300 let stará Švandova lípa. Putování po stopách Švandy končí ve stínu strakonického hradu.   

Popis trasy:
1. Hrad - Dudy za oltářem
2. U Stonehenge - Po stopách dudáka Švandy
3. U Kapliček - Dudácká tradice a současnost
4. Šibeniční vrch - Švanda v pověsti i hudbě
5. Ryšová, Hliničná - Tylům Strakonický dudák
6. Kuřidlo - Obří dudy
7. Virt - Švanda či švanda?

 

obrázek